Dożynki w Karszewie zwieńczeniem tegorocznych żniw [FOTO]

0
600
DSC08328

Dożynki Powiatowo-Gminne, które w tym roku odbyły się w Karszewie, definitywnie zakończyły tegoroczne żniwa. Uroczystości w gminie Dąbie zwieńczyły także świętowanie, które zgodnie z tradycją, mają miejsce w każdym wiejskim samorządzie. To czas podziękowań rolnikom za zbiory i ich trud pracy na roli. Gospodarzami Święta Plonów w Karszewie byli starosta kolski Robert Kropidłowski i burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, a starostami – Grażyna Bugała i Jarosław Cieśliński. Towarzyszyli im asystenci, mieszkańcy Karszewa, Kinga Misiak i Dawid Pomykała.

Uroczystości przebiegły zgodnie w ludową tradycją. Był przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z całego powiatu kolskiego, wręczenie gospodarzom chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna, msza święta dziękczynna, dzielenie się chlebem z uczestnikami uroczystości, ocena wieńców dożynkowych, przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości oraz bogata część artystyczna, zakończona zabawą taneczną.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w kategorii powiatowej, zwyciężyła konstrukcja rady sołeckiej z Pniewa, w gminie Chodów. Drugie miejsce komisja przyznała paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Karszewie, w gminie Dąbie, a trzecia nagroda trafiła do gminy miejskiej Koło. Pozostałe delegacje otrzymały wyróżnienia. Spośród wieńców przygotowanych przez mieszkańców gminy Dąbie, największe uznanie jury, złożonego z wicestarosty Sylwestra Chęcińskiego, sekretarz gminy Dąbie, Moniki Ciesielskiej oraz dyrektora MGOK-u w Dąbiu Piotra Wąsowicza, znalazł wieniec wykonany przez KGW z Krzewa. Drugie miejsce zajęły panie z KGW z Lisic, a trzecie – KGW z Augustynowa. Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs i wręczono nagrody w konkursie na Rolnika Roku Powiatu Kolskiego, który przeprowadzony był w trzech kategoriach.

W części artystycznej na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Karszewie, zespół wokalny Efatha z Chwalborzyc, grupa Czwarta Rano z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, Dobrowianki oraz debiutujące panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Karszewie. Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna przy muzyce grupy Lans.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości.

Inne uroczystości dożynkowe w powiecie kolskim – szukaj TUTAJ

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here