Dożynki w Karszewie zwieńczeniem tegorocznych żniw [FOTO]

0
921
DSC08328

Dożynki Powiatowo-Gminne, które w tym roku odbyły się w Karszewie, definitywnie zakończyły tegoroczne żniwa. Uroczystości w gminie Dąbie zwieńczyły także świętowanie, które zgodnie z tradycją, mają miejsce w każdym wiejskim samorządzie. To czas podziękowań rolnikom za zbiory i ich trud pracy na roli. Gospodarzami Święta Plonów w Karszewie byli starosta kolski Robert Kropidłowski i burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, a starostami – Grażyna Bugała i Jarosław Cieśliński. Towarzyszyli im asystenci, mieszkańcy Karszewa, Kinga Misiak i Dawid Pomykała.

Uroczystości przebiegły zgodnie w ludową tradycją. Był przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z całego powiatu kolskiego, wręczenie gospodarzom chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna, msza święta dziękczynna, dzielenie się chlebem z uczestnikami uroczystości, ocena wieńców dożynkowych, przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości oraz bogata część artystyczna, zakończona zabawą taneczną.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w kategorii powiatowej, zwyciężyła konstrukcja rady sołeckiej z Pniewa, w gminie Chodów. Drugie miejsce komisja przyznała paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Karszewie, w gminie Dąbie, a trzecia nagroda trafiła do gminy miejskiej Koło. Pozostałe delegacje otrzymały wyróżnienia. Spośród wieńców przygotowanych przez mieszkańców gminy Dąbie, największe uznanie jury, złożonego z wicestarosty Sylwestra Chęcińskiego, sekretarz gminy Dąbie, Moniki Ciesielskiej oraz dyrektora MGOK-u w Dąbiu Piotra Wąsowicza, znalazł wieniec wykonany przez KGW z Krzewa. Drugie miejsce zajęły panie z KGW z Lisic, a trzecie – KGW z Augustynowa. Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs i wręczono nagrody w konkursie na Rolnika Roku Powiatu Kolskiego, który przeprowadzony był w trzech kategoriach.

W części artystycznej na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Karszewie, zespół wokalny Efatha z Chwalborzyc, grupa Czwarta Rano z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, Dobrowianki oraz debiutujące panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Karszewie. Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna przy muzyce grupy Lans.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości.

Inne uroczystości dożynkowe w powiecie kolskim – szukaj TUTAJ