Szkoła w Brdowie ma patrona!

0
785
M1

W brdowskiej szkole rozpoczęcie roku szkolnego połączone zostało z nadaniem imienia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez proboszcza brdowskiej parafii, ojca Stanisława Jarosza, a niedługo po eucharystii, w sali gimnastycznej szkoły, dyrektor Dariusz Racinowski powitał wszystkich zebranych. Zwrócił się przede wszystkim do dzieci, uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników szkoły. W inauguracji nowego roku szkolnego udział wzięli także zaproszeni goście, m. in. wójt gminy Babiak, radni, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Koninie, proboszcz brdowskiej parafii, przedstawiciele nadleśnictwa Koło w Gaju, przewodnicząca Rady Rodziców, sołtys sołectwa Brdów, dyrektor LO w Izbicy Kujawskiej oraz nauczyciele emeryci.

Na wstępnie szef placówki oświatowej życzył uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym, a nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy obchodzili okrągłe rocznice pracy od 20 do 35 lat, wręczył kwiaty oraz złożył życzenia sukcesów i satysfakcji w wykonywanych obowiązków. Gratulacje przekazał natomiast trenerowi wioślarzy, którzy na początku sierpnia tego roku na torze regatowym „Malta” w Poznaniu wywalczyli mistrzostwo Polski młodzików na czwórce podwójnej ze sternikiem.

Potem przyszedł czas na przedstawienie nowych pedagogów, którzy w tym roku rozpoczęli pracę w brdowskiej szkole, a delegacja nauczycieli i pracowników szkoły wręczyła dyrektorowi kwiaty z okazji jubileuszu 30-lecia pracy w brdowskiej szkole.

W dalszej części uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną o tematyce patriotycznej, która była wstępem do drugiej części uroczystości. Po akademii ponownie głos zabrał Dariusz Racinowski, krótko omawiając sposób wyboru patrona szkoły, zakończony wspólnym wnioskiem rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego skierowanym do Rady Gminy Babiak. – Wybór patrona szkoły, którym zostali powstańcy styczniowi, wydawał się oczywisty. Od wielu lat uczniowie i nauczyciele szkoły w Brdowie opiekują się mogiłami bohaterów poległych w bitwie pod Brdowem 29 kwietnia 1863 roku, znajdującymi się na brdowskim cmentarzu. Ich postępowanie może być wzorem patriotyzmu dla dzisiejszej młodzieży – powiedział, przypominając zebranym o roli i poświęceniu nauczycieli brdowskiej placówki w czasie II wojny światowej.

Osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do upamiętnienia nauczycieli pracujących w brdowskiej szkole w okresie międzywojennym, którzy w okresie okupacji zginęli z rąk okupantów hitlerowskich. Byli to: Wincenty Byczkowski, zamordowany w obozie w Gusen 13 kwietnia 1941 roku, Jan Galewski, rozstrzelany 9 czerwca 1944 roku oraz Władysław Kędziora, zabity podczas pacyfikacji wsi 10 lipca 1943 roku. Tablica upamiętnia także pedagogów prowadzących w okresie okupacji hitlerowskiej tajne nauczanie na terenie Brdowa oraz innych miejscowości, a byli to: Walentyna Janowska, Kazimiera Tanalska, Józef Opic i Kazimiera Jabłońska.

Następnie głos zabrał wójt gminy Babiak, Wojciech Chojnowski, który odczytał uchwałę Rady Gminy Babiak nadającą szkole w Brdowie imię Powstańców Styczniowych wraz z uzasadnieniem. Przy okazji życzył uczniom i pedagogom, by patron szkoły przyczynił się do pogłębienia kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i uczniów szkoły. Po nim kilka słów do zebranych skierował starszy wizytator Karol Świderski, który w imieniu dyrektora Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu odczytał gratulacje i życzenia w związku z nadaniem placówce imienia. Dopełnieniem uroczystości było odsłonięcie napisu z patronem szkoły. W akcie tym uczestniczyli wójt, dyrektor szkoły oraz przedstawiciele szkolne społeczności, natomiast tablicę pamiątkową na placu przy szkole odsłonili Kazimiera Jendrzejewska – bliska krewna jednej z nauczycielek prowadzących tajne nauczanie, nauczycielka brdowskiej szkoły oraz przedszkolak z wychowawczynią.

Całość zwieńczyło poświęcenie tablicy i złożenie kwiatów przez delegacje nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, uczniów, nadleśnictwa Koło, sołectwa Brdów i LO w Izbicy Kujawskiej.

W tym samym czasie na pobliski cmentarz udała się delegacja uczniów i nauczycieli. Tam złożono kwiaty na zbiorowej mogile powstańców styczniowych. – Cieszę się, że udało się nadać szkole imię. Wybór takiego patrona będzie miał wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych w szkole oraz realizację programu wychowawczego i programu pracy szkoły. Cieszy też upamiętnienie brdowskich nauczycieli za ich postawę w czasie okupacji hitlerowskiej. Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania miejsca pamięci w naszej szkole: panu Piotrowi Jabłońskiemu za przywiezienie polnego głazu, rodzicom klasy III gim. i VIII za zakup roślin, radnemu Andrzejowi Staroście za sfinansowanie tablicy pamiątkowej oraz pracownikom szkoły za pielęgnację miejsca – powiedział dyrektor Dariusz Racinowski.

źródło i zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Brdowie

Więcej informacji o szkole w Brdowie – czytaj TUTAJ