Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

0
69

Coraz więcej polskich pracodawców decyduje się na zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Przyjmując takie osoby do pracy, trzeba bezwzględnie pamiętać o dopełnieniu kilku ważnych formalności. Tylko w ten sposób można nawiązać legalną współpracę z obywatelem innego kraju.

Złożenie specjalnego oświadczenia

Zatrudnienie osoby z Ukrainy może mieć wiele korzyści. Pracownicy ze Wschodu są znani ze swojej solidności i rzetelności. Często przyjęcie ich do pracy może przynieść pracodawcy oszczędności, ponieważ zazwyczaj nie mają oni wygórowanych oczekiwań finansowych. Dodatkowo ich zatrudnienie nie wiąże się z problemami w komunikowaniu się, ponieważ język polski i ukraiński mają sporo wspólnego. Nic więc dziwnego, że praca dla Ukraińców jest dostępna w wielu różnorodnych branżach. Powodem do jej zaoferowania jest też łatwa procedura umożliwiająca legalne zatrudnienie obcokrajowców ze wschodniej części Europy.

Chcąc przyjąć do pracy Ukraińca, polski pracodawca musi dopełnić należytych formalności. W pierwszej kolejności powinien udać się do lokalnego urzędu pracy. W instytucji konieczne jest złożenie tzw. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty w wysokości 30 zł. Co ważne, aby skorzystać z takiego rozwiązania, praca Ukraińca nie może być zajęciem sezonowym, a jej wykonywanie powinno trwać nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu następnych 12 miesięcy.

Po otrzymaniu oświadczenia lokalny urząd pracy wpisuje je do specjalnej ewidencji. Ma na to maksymalnie 30 dni roboczych od chwili złożenia dokumentu. Chcąc zatrudnić pracownika z Ukrainy, należy więc dopełnić formalności z odpowiednim wyprzedzeniem. Można to zrobić nie tylko poprzez osobistą wizytę w urzędzie, lecz także listownie lub drogą elektroniczną.

Kwestia składania oświadczenia wygląda nieco inaczej, gdy chce się zatrudnić Ukraińca, który wykorzystał już 180 dni pracy w ostatnim roku u innych pracodawców. W takim przypadku należy złożyć stosowny wniosek do urzędu wojewódzkiego, dzięki któremu pracownik z Ukrainy otrzyma tzw. zezwolenie na pracę typu A. Na jego podstawie będzie miał prawo wyrobić sobie roczną wizę i przyjechać do pracy w danej firmie.

Podpisanie umowy oraz załatwienie formalności z ZUS-em

Gdy załatwi się formalności związane z oświadczeniem, można przejść do podpisania umowy z pracownikiem. Jej forma powinna odpowiadać informacjom zgłoszonym do urzędu pracy. Co ważne, Ukraińcy mogą być zatrudnieni zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie cudzoziemca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca ma na to 7 dni od momentu podpisania umowy. Przydatnym rozwiązaniem jest także uzyskanie numeru NIP dla zatrudnionej osoby, ponieważ ułatwia to załatwianie wielu czynności urzędowych. Aby to zrobić, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym stosowny dokument, czyli druk NIP-7 lub ZAP-3.

Pomoc pracownikowi z Ukrainy w innych kwestiach formalnych

Przyjmując do firmy pracownika z Ukrainy, warto pomóc mu z dodatkowymi formalnościami, pośrednio związanymi z zatrudnieniem. Podstawowe kwestie dotyczą zameldowania, zapisania się do konkretnej przychodni i wybrania lekarza rodzinnego, a także założenia konta w polskim banku (w znaczny sposób ułatwia to rozliczenia między pracodawcą a podwładnym).

artykuł partnera