Samorząd realizował zaplanowane zadania. Połowa kadencji w gminie Babiak

0
50

Połowa samorządowej kadencji na lata 2018-2023 przypadła w czasach ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa. Trwająca od marca ub. roku sytuacja nie mogła nie wpłynąć na stan finansów sektora publicznego, dla którego priorytetem stała się walka z wirusem. Mimo tych nieprzewidzianych obciążeń finansowych, babiacki samorząd realizował zaplanowane zadania inwestycyjne, wspierając swoje starania o dostępne środki zewnętrzne.

Mając na uwadze sposób realizacji a także montaż finansowy, najtrudniejszym z zadań była przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Mchowie. Realizacja zadania rozpoczęła się wiosną 2020 roku, a zakończyła rok później. Zakres przebudowy obejmował m.in. rozbudowę budynku, wykonanie dodatkowego zbiornika retencyjnego wody uzdatnionej o pojemności 150 metrów sześciennych, kompletną wymianę wyposażenia stacji, a także zakup agregatu prądotwórczego, utwardzenie terenu i ogrodzenie obiektu. Zadanie zostało zrealizowane z udziałem środków z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości niespełna 1,4 mln złotych, przy koszcie całkowitym wynoszącym ponad 2 mln zł. Gmina Babiak może w przyszłości starać się w o umorzenie części tej pożyczki w wysokości do 700 000 złotych. Uzupełnieniem dla tego przedsięwzięcia było wykonanie odwiertu studni rezerwowej nr 4. Koszt zadania przekroczył 120 000 złotych.

Innym ważnym zadaniem była przebudowa ulicy Kopernika w Babiaku w zakresie chodników, miejsc postojowych, nawierzchni asfaltowej i oznakowania. Koszt robót wyniósł ponad 153 000 złotych. Na powyższe zadanie babiacki samorząd złożył w roku 2019 wniosek o dofinansowanie.

Więcej: Ulica Kopernika w Babiaku po przebudowie

Ważnym dla społeczeństwa była także realizacja projektu związanego z uruchomieniem Gminnego Klubu Dziecięcego „Miś”, który ruszył 1 września 2020 roku.

Więcej o Klubie Dziecięcym „Miś” – czytaj TUTAJ

W latach 2018-2021 samorząd zrealizował również wiele mniejszych inwestycji drogowych. To 15 obiektów na kwotę prawie 4 mln złotych, 3 zadania wodno-kanalizacyjne na kwotę około 0,6 mln złotych, jak również program zakupów sprzętu dla szkół w ramach dwóch edycji programu „Zdalna Szkoła+”, dzięki któremu do placówek oświatowych trafiło 57 laptopów do nauki zdalnej. Koszt całkowity zakupu sięgnął 139 000 złotych.

źródło i zdjęcia: Urząd Gminy w Babiaku

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here