Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kole świętowali 100-lecie istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia [FOTO]

1
362
Powiatowy Urząd Pracy w Kole włączył się w ogólnopolskie obchody 100-lecia istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia. Z tej okazji wczoraj odbyła się uroczystość z udziałem wielu zaproszonych gości. Dyrektora oraz pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Kole zaszczycili przedstawiciele starostwa, samorządów gminnych powiatu kolskiego, a także reprezentanci wielu instytucji i organizacji. Nie brakło też posła na Sejm RP, Leszka Galemby oraz byłych dyrektorów PUP-u w Kole i emerytowanych pracowników.
Wszystkich zebranych powitała dyrektor, Mariola Sobczak, która przybliżyła im historię Publicznych Służb Zatrudnienia, które powołane zostały 27 stycznia 1919 roku, na mocy dekretu podpisanego przez Józefa Piłsudskiego, nakazującego utworzenie państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Wraz z kolejnymi aktami prawnymi, w tym konstytucjami z 1921 i 1952 roku, polityka państwa w zakresie zatrudnienia ewoluowała, gwarantując każdemu obywatelowi prawo, a w konstytucji z czasów PRL-u z 1952 roku nawet obowiązek pracy.
Znaczenie urzędów pracy wzrosło, a obowiązków im przybyło w 1989 roku, gdy na skutek przestawienia gospodarki z centralnie planowanej na wolnorynkową nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia.
Ważną dla nich jest data 1 stycznia 1999 roku, kiedy rejonowe urzędy pracy zostały podporządkowane samorządom wojewódzkim, a rok później powiatowym. Zmiany te miały na celu zwiększenie skuteczności działań w wymiarze lokalnym. Wtedy to działalność urzędów zaczęła koncentrować się, w większym stopniu niż w przeszłości, na aktywizacji osób bezrobotnych, natomiast wprowadzona w 20 kwietnia 2004 roku, obowiązująca do dziś i niejednokrotnie nowelizowana, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy miała na celu zwiększenie zakresu i efektywności działania publicznych służb zatrudnienia oraz dostosowanie prowadzonej w Polsce polityki rynku pracy do standardów w Unii Europejskiej. Ponadto publiczne służby zatrudnienia zostały włączone do sieci EURES, co oznaczało zwiększenie obszaru rynku pracy oraz współpracę z innymi europejskimi służbami zatrudnienia.
Dziś w ramach Publicznych Służb Zatrudnienia funkcjonują zarówno wojewódzkie jak i powiatowe urzędy pracy, w tym Powiatowy Urząd Pracy w Kole. Aktualnie pracuje w nim 39 osób. Od kwietnia 2017 roku kieruje nimi Mariola Sobczak. I to ona, z okazji jubileuszu, zwróciła się do wszystkim dotychczasowych i obecnych pracowników PUP-u w Kole. Zaletą zespołu, z którym przyszło mi pracować jest bardzo dobra atmosfera, bo w zespole, który jest dobrze dobrany, a pracownicy się lubią, szanują i są wobec siebie życzliwi, pracuje się lepiej i efektywniej. I tu kieruję słowa do moich pracowników. Bardzo szanuję waszą pracę i trud w realizacji zadań. Z okazji tak doniosłego jubileuszu, dziękuję wszystkim za wysiłek, zaangażowanie w pracę wykonywaną często w trudnych warunkach i pod presją społeczną. Życzę wam wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy – powiedziała, dziękując też wszystkim instytucjom organizacjom i pracodawcom, z którymi PUP w Kole współpracuje. Nie zapomniała również o swoich poprzedniczkach, którymi były Jolanta Gutowska oraz Halina Ślifirska. Obie panie wraz z emerytowanymi pracownikami, także od powiatowych samorządowców oraz gości odebrały szczególne podziękowania. Goście nie szczędzili też obecnym pracownikom PUP-u słów wdzięczności za trud oraz życzeń pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
Poniżej galeria zdjęć z wczorajszej uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

1 KOMENTARZ

  1. Jeszcze tego nie polikwidowali? Przecież ogłaszają wszem i wobec, że bezrobocie spadło, więc Państwowe Urzędy Pracy są zbędne zwłaszcza, że same zatajają ogłoszenia. Skoro bezrobocie znika, to jaki jest sens marnować pieniądze podatników i utrzymywać kasty urzędników, którzy nic nie wytwarzają? PUP-y są do natychmiastowej likwidacji! Pracownicy zaś są przecież tak biegli w wyszukiwaniu pracy, że odnajdą każdą wymarzoną. Wszak doświadczenie mają i bez problemu znajdą prawdziwą pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here