Dwie podróże, na Słowację i do Rumunii, odbyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole. W planach są kolejne, do Turcji oraz Macedonii Północnej, ale przewidziano je dopiero na wiosnę przyszłego roku. Niebawem natomiast, bo już w październiku, przed społecznością kolskiej szkoły wyzwanie przyjęcia kolegów i koleżanek ze czterech krajów. A wszystko to w ramach projektu Erasmus+ pod hasłem „Cultivating Social Responsibility”, czyli rozwijania odpowiedzialności, świadomości i wrażliwości społecznej.
Międzynarodowe spotkania, które odbyły się w tym roku na Słowacji i w Rumunii były niezwykle intensywne. Gospodarzem pierwszego z nich była Katolicka Spojena Skola w mieście Nowe Zamky na Słowacji. Jak podkreślają kolscy uczniowie oraz nauczycielki, Magdalena Hetman-Kurzawińska i Ewa Tomczyk, gościna była znakomita, a wspólne popołudnia spędzone na rozmowach, grach i wycieczkach pozostaną na długo w ich pamięci. Oprócz odbywania wspólnych zajęć, młodzi ludzie odwiedzali szkoły i ośrodki, w których uczą się i przebywają osoby niepełnosprawne.
Podczas wyjazdu na Słowację nie brakowało także innych atrakcji, jak chociażby zwiedzania miasta Nowe Zamky oraz wycieczki do Bratysławy i Nitry. Popołudnia były czasem na integrację w domach goszczących ich Słowaków.
Celem drugiego wyjazdu w ramach programu Erasmus+ była szkoła Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” w przepięknym mieście Jassy w Rumunii. Wraz z rówieśnikami z Turcji, Słowacji, Macedonii Północnej i Rumunii uczniowie i nauczyciele SP nr 2 w Kole realizowali liczne zadania związane z projektem, ale także poznawali zwyczaje, historię i tradycję innych narodów, zwiedzali Rumunię oraz zawiązywali nowe, międzynarodowe przyjaźnie.
Już sama podróż była ciekawą, choć mozolną, bo ponad 20-godzinną lotniczą przygodą. Ale nie bez atrakcji! Uczniowie i nauczycielki, Anita Kalinowska i Martyna Miśko w samolocie poznali podróżniczkę Martynę Wojciechowską, a po przesiadkach w Warszawie oraz Bukareszcie dotarli do Jassów. Tam odebrani zostali przez goszczące ich rodziny, a już następnego dnia rozpoczęły się zajęcia.
W kolejnych dniach uczestnicy projektu spotykali się w szkole, odwiedzali warsztaty terapii zajęciowej i placówkę specjalną, gdzie wspólnie z jej podopiecznymi realizowali różne zadania. Mieli też okazję zwiedzić piękne miasto Jassy oraz jego okolicę. Nie bez znaczenia jest fakt, że pobyt w Rumunii dał uczniom możliwość posługiwania się w języku angielskim i doskonalenia umiejętności.
Teraz przed nimi kolejne wyzwanie, tym razem w roli gospodarzy. Jesienią rodziny uczniów SP nr 2 gościć będą u siebie kolegów z czterech krajów.
źródło i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole