Po podróżach będą musieli sprawdzić się w roli gospodarzy!

0
148
60231506_2212119355539684_2564238412223610880_o

Dwie podróże, na Słowację i do Rumunii, odbyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole. W planach są kolejne, do Turcji oraz Macedonii Północnej, ale przewidziano je dopiero na wiosnę przyszłego roku. Niebawem natomiast, bo już w październiku, przed społecznością kolskiej szkoły wyzwanie przyjęcia kolegów i koleżanek ze czterech krajów. A wszystko to w ramach projektu Erasmus+ pod hasłem „Cultivating Social Responsibility”, czyli rozwijania odpowiedzialności, świadomości i wrażliwości społecznej.

Międzynarodowe spotkania, które odbyły się w tym roku na Słowacji i w Rumunii były niezwykle intensywne. Gospodarzem pierwszego z nich była Katolicka Spojena Skola w mieście Nowe Zamky na Słowacji. Jak podkreślają kolscy uczniowie oraz nauczycielki, Magdalena Hetman-Kurzawińska i Ewa Tomczyk, gościna była znakomita, a wspólne popołudnia spędzone na rozmowach, grach i wycieczkach pozostaną na długo w ich pamięci. Oprócz odbywania wspólnych zajęć, młodzi ludzie odwiedzali szkoły i ośrodki, w których uczą się i przebywają osoby niepełnosprawne.

Podczas wyjazdu na Słowację nie brakowało także innych atrakcji, jak chociażby zwiedzania miasta Nowe Zamky oraz wycieczki do Bratysławy i Nitry. Popołudnia były czasem na integrację w domach goszczących ich Słowaków.

Celem drugiego wyjazdu w ramach programu Erasmus+ była szkoła Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” w przepięknym mieście Jassy w Rumunii. Wraz z rówieśnikami z Turcji, Słowacji, Macedonii Północnej i Rumunii uczniowie i nauczyciele SP nr 2 w Kole realizowali liczne zadania związane z projektem, ale także poznawali zwyczaje, historię i tradycję innych narodów, zwiedzali Rumunię oraz zawiązywali nowe, międzynarodowe przyjaźnie.

Już sama podróż była ciekawą, choć mozolną, bo ponad 20-godzinną lotniczą przygodą. Ale nie bez atrakcji! Uczniowie i nauczycielki, Anita Kalinowska i Martyna Miśko w samolocie poznali podróżniczkę Martynę Wojciechowską, a po przesiadkach w Warszawie oraz Bukareszcie dotarli do Jassów. Tam odebrani zostali przez goszczące ich rodziny, a już następnego dnia rozpoczęły się zajęcia.

W kolejnych dniach uczestnicy projektu spotykali się w szkole, odwiedzali warsztaty terapii zajęciowej i placówkę specjalną, gdzie wspólnie z jej podopiecznymi realizowali różne zadania. Mieli też okazję zwiedzić piękne miasto Jassy oraz jego okolicę. Nie bez znaczenia jest fakt, że pobyt w Rumunii dał uczniom możliwość posługiwania się w języku angielskim i doskonalenia umiejętności.

Teraz przed nimi kolejne wyzwanie, tym razem w roli gospodarzy. Jesienią rodziny uczniów SP nr 2 gościć będą u siebie kolegów z czterech krajów.

źródło i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here