Jubileusz powołania Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przebiegł z udziałem wielu zaproszonych gości. Znaleźli się wśród nich m.in. poseł Leszek Galemba, wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, wicedyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzicowa Narodowego Jarosław Wartak, wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie Włodzimierz Gorzelańczyk oraz Bolesław Okuniewski – pierwszy dyrektor i jednocześnie założyciel szkoły. Na uroczystości nie brakło szerokiego grona samorządowców powiatowych nie tylko z ziemi kolskiej, radnych, pracowników Starostwa Powiatowego w Kole, Urzędu Gminy w Kościelcu, dyrektorów i kierowników wielu instytucji i organizacji oraz szefów szkół publicznych i artystycznych, jak również uczelni wyższych. Jubileusz obecnością zaszczycili duchowni, przedstawiciele lokalnego biznesu, emerytowani nauczyciele, przyjaciele PLSP Kościelcu oraz kadra pedagogiczna i uczniowie kościeleckiej szkoły.
Wszystkich powitał dyrektor Krzysztof Pawlak – Nie da nie zauważyć wyjątkowości miejsca, w którym od trzech lat pracujemy, a dziś obchodzimy 40. rocznicę powołania PLSP w Kościelcu – kontynuował dyrektor wprowadzając w atmosferę wydarzenia i hasłowo przywołując sukcesy i osiągnięcia wychowanków szkoły oraz wspominając o wydanej publikacji „Album historyczny Pałacu Kreuzów w Kościelcu” autorstwa Makarego Górzyńskiego.
Każdy jubileusz to okazja do gratulacji i życzeń. Tak było również w Kościelcu. Powinszowania za dotychczasowe osiągnięcia oraz życzenia kolejnych sukcesów, na ręce dyrektora Krzysztofa Pawlaka, przekazali licznie zgromadzeni goście. – Jestem szczęśliwa, że mogę być dziś tutaj z państwem. Jestem pierwszy raz w progach tej szkoły, choć jestem mieszkanką powiatu kolskiego, i jestem zachwycona przepięknym obiektem. To wspaniale, że powiat kolski może się nim cieszyć. Oby było ich jak najwięcej – mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska. – Uczniom życzę determinacji do pracy. Oby jak najlepiej kształtowały się tu ich umysły. Życzę wielu sukcesów i szczęścia.
Do słów tych dołączyli również m.in. poseł Leszek Galemba oraz wicestarosta kolski Sylwester Chęciński oraz pozostali przemawiający. Nie brakło też okolicznościowych listów, których autorami byli wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz minister Piotr Gliński.
Jubileuszowe spotkanie było sposobnością do wręczenia medali i nagród. Krzysztof Pawlak odebrał Srebrny Krzyż Zasługi. Złote Medale za Długoletnią Służbę przyznane zostały Jackowi Marii Wojciechowskiemu oraz Wojciechowi Bukowieckiemu. Srebrne Medale za Długoletnią Służbę otrzymali Agnieszka Arasimowicz oraz Andrzej Kacprzak, a brązowe – Agnieszka Sikorska oraz Agnieszka Wiśniewska. Nagrody I stopnia Centrum Edukacji Artystycznej trafiły do Agnieszki Arasimowicz, Wojciecha Bukowieckiego, Jacka Chodorowskiego, Aleksandry Kacprzak, Andrzeja Kacprzaka, Ewy Kruk i Jacka Wojciechowskiego, a II stopnia – do Katarzyny Brett, Rity Duczmańskiej, Violetty Kaszyńskiej, Aleksandra Koligota i Iwony Marańdy. Ponadto dyrektor Krzysztof Pawlak wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom.
Dopełnieniem obchodów była sesja popularno-naukowa pt. „Szkolnictwo artystyczne w Polsce – system kreatywny na przykładzie szkolnictwa plastycznego”.
Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia.