Noc Patriotów w ramach Nocy Bibliotek w Grzegorzewie

0
417

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II miała miejsce Noc Patriotów. Wielkie święto odbywało się w ramach ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek. W tym roku nawiązała w swej tematyce do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorami wydarzenia w grzegorzewe byli wójt gminy, Bożena Dominiak, GBP w Grzegorzewie oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bylicach-Kolonii.

Noc Bibliotek rozpoczęła o godziny 20.00 od ,,żywej” lekcji historii. Zaproszony na to wydarzenie Leszek Kalicki, zaprerezentował Chorągiew Zaciężną Ziemi Radziejowskiej i wprowadził uczestników w czasy powstania styczniowego, przybliżając realia tamtego wydarzenia. W czasie swojego pokazu pokazał zrekonstruowaną broń, mundury chorągwi powstańczej, zdjęcia powstańców oraz ekspozycje wybranej literatury. Uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi powstańcy, zakładali stroje, posługiwali się replikami broni i mundurów, będącymi na wyposażeniu armii powstańczej oraz brali udział w minibitwach przeciwko wrogowi.

Po wyczerpujących bojach przyszedł czas na kolację a potem dalszą zabawę. Tym razem był to pokaz pszczelarski i warsztaty, które prowadziły Jadwiga Sosnowska i Małgorzata Ferenc. Zajęcia te miały na celu zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą, jaką pełnią w środowisku naturalnym. Podczas warsztatów dzieci poznały pracę pszczelarza, dowiedziały się, jak wybiera się miód z ula, i do czego służą podkurzacz i podkarmiaczka. Następnie dzieci wykonywały świece z węzy pszczelarskiej, a na koniec warsztatów czekała na nich słodka zdrowa niespodzianka – degustacja miodu oraz wyrobów pszczelarskich.

W ramach Nocy Bibliotek odbyły się również warsztaty rękodzielnicze z bibuły, które poprowadziła Stefania Dorabiała, a Ewelina Bylewska i Edyta Gołębiowska robiły z dziećmi kotyliony patriotyczne, które zostaną wykorzystane podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości.

Na koniec przyszedł czas na nocne podchody. Na ich trasie uczestnicy wykonywali zadania, odpowiadając na różne pytania. Noc była spokojna, jednak o spaniu to nikt nie myślał. Dzieci stwierdziły, że to przecież Noc Bibliotek, więc odpoczywać będą później.

Tylko nieliczne pociechy, zmęczone i pochłonięte nadmiarem wrażeń, zasnęły. Wszyscy pożegnali się o 8.00.

źródło i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Grzegorzewie