Niestraszne im chłód i trud, czyli manewry wojskowe nad Wartą

0
312

W ramach integracji kadeci klasy I LOa i wyróżnieni kadeci z klasy II Loa z Zespołu Szkół Technicznych w Kole, 23 listopada br., wyruszyli w nieznane…

Dokładnie, o 8.00 wszyscy wyznaczeni zjawili się na zbiórkę w holu szkoły. Nikt nie wiedział dokąd pójdą, ani co będą robić. Po wyjściu z placówki, opiekunowie grupy, Alina Walasek, Andrzej Rostkowski i Grzegorz Zawadzki, na bieżąco podawali kierunek marszu. Tak idąc, ze śpiewem na ustach, uczniowie dotarli na błonia nad Wartą. Tam wielką radość sprawił kadetom z klasy drugiej widok komendanta obozów szkoleniowych, ppor. rezerwy Łukasza Nieradko. Dla pierwszaków to nowa postać, z którą będą mieli okazję poznać się bliżej wiosną, kiedy wyjadą na obóz do Koronowa. Aby zasmakowali,  z czym będą mieli do czynienia na obozie, kadetom zostały rozdane hełmy, pokrowce maskujące i broń szkoleniowa. W trakcie kilkugodzinnych zajęć, z kwadransem przerwy na posiłek i ciepłą herbatę, zapoznali się i wykonywali zadania zielonej taktyki, takie jak: topografia wojskowa, podstawowe zasady obsługi broni, postawy strzeleckie, poruszanie się na polu walki, pokonywanie trudnego terenu i maskowanie osobiste. Kadetom cały czas dokuczał wiatr, potęgujący uczucie chłodu, ale ponieważ wiedzą, że służba nie drużba, wszystkie rozkazy przełożonych bezwzględnie wykonali! 

Po zakończeniu zajęć i zdaniu sprzętu był czas na pamiątkowe zdjęcie oraz podsumowanie, po którym zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie odmaszerowali w kierunku szkoły.

 źródło i zdjęcia: Alina Walasek