„Nie przeminąłem” na scenie kolskiego MDK-u [FOTO]

0
1374
DSC00398

To nie był tylko spektakl. To było kulturalne wydarzenie, którego najważniejszym, ale nie jedynym elementem, było widowisko sceniczne pt. „Nie przeminąłem”. Całość wpisywała się w obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku szczególny nacisk organizatorzy położyli na upamiętnienie Czesława Freudenreicha i jego córki, Krystyny, w 80. rocznicę ich rozstrzelania. Gościem specjalnym uroczystości w kolskim MDK-u był Jerzy Freudenreich, spokrewniony z Czesławem Freudenreichem przez jego brata, Stefana.

Przedstawienie w wykonaniu aktorów-amatorów Kolskiego Teatru Otwartego im. Czesława Freudenreicha wyreżyserowali Aneta i Radomir Piorunowie. Zanim jednak publiczność mogła skupić uwagę na pełnych symboli i odwołujących się do skojarzeń obrazach scenicznych, będących opowieścią o życiu głównych bohaterów, trzy równorzędne nagrody w ogłoszonym konkursie fotograficznym „Czarno-białe Koło Czesława” odebrali Olga Głowacka, Piotr Peciak oraz Hanna Roszak. Ponadto jury przyznało wyróżnienia Oliwii Matysiak i Kamilowi Galębie. Prace można oglądać do 15 grudnia w kolskim MDK-u.

Ale to nie wszystko. – 11 listopada 1918 roku m.in. Czesław Freudenreich był jedną z osób, które po 123 latach niewoli wprowadziły Pierwszy Polski Tymczasowy Zarząd Powiatu Kolskiego. Z tej właśnie okazji, w 80. rocznicę tragicznej śmierci Czesława Freudenreicha, w imieniu Powiatu Kolskiego w osobach przewodniczącego Rady Powiatu Kolskiego, Marka Świątka, wicestarosty Sylwestra Chęcińskiego oraz naczelnik wydziału oświaty i promocji Doroty Szkudlarek, chcielibyśmy wyróżnić kilka osób i jednocześnie podziękować im za wkład pracy w propagowanie idei podtrzymywania pamięci o Czesławie Freudenreichu – powiedział sekretarz Powiatu Kolskiego, Artur Szafrański.

Podziękowania otrzymali: Jolanta Ruchlewicz-Oblizajek, Radomir Piorun, Piotr Śniegocki, Dariusz Matysiak, Mariusz Kozajda, Kazimierz Kasperkiewicz, Tomasz Starzyński, Bożena Gronert-Ubych, Aleksandra Kowalska, Tomasz Nuszkiewicz, Krzysztof Witkowski, Aneta Piorun, Jacek Skrycki i Robert Andre.

Wyjątkowo miła niespodzianka stała się udziałem Miejskiego Domu Kultury oraz jego dyrektora, Radomira Pioruna. – W maju, mogliśmy oglądać przepiękny spektakl „Głos Koła 1918-1919”. Postanowiliśmy, jako samorząd, zgłosić go do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, w działaniach proekologicznych i prokulturowych. Zajął on trzecie miejsce w swojej kategorii w województwie. Z nagrodą wiąże się grant finansowy – powiedział wicestarosta, Sylwester Chęciński.

Po wręczeniu nagród scenę oddano we władanie kolskim aktorom, którzy od publiczności zebrali gromkie brawa. Jak się okazuje, nie było to jedyne wystawienie sztuki. „Nie przeminąłem” zagości na deskach MDK-u za miesiąc.

Przy okazji, w imieniu pomysłodawców i organizatorów zachęcamy do udziału w publicznej zbiórce na rzecz budowy w Kole pomnika-ławeczki poświęconej zasłużonemu kolaninowi.

http://www.mdk.kolo.pl/news,245,akcja-pomnik-laweczka-czeslawa-freudenreicha?fbclid=IwAR2sca9g5KTulGQuVHohvv7-faLsqxuM8fwq525AkklRoT_s75ffOE5aboU

O spektaklu i przygotowaniach czytaj także: Ruszyły przygotowania do nowego spektaklu. Premiera 10 listopada!

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia.