Ruszyły przygotowania do nowego spektaklu. Premiera 10 listopada!

0
325
IMG_20190918_202844

W Miejskim Domu Kultury zebrali się znani już w kolskim środowisku artystycznym aktorzy-amatorzy, a także nowi chętni do wzięcia udziału w kolejnym teatralnym przedsięwzięciu. Tym razem Aneta i Radomir Piorunowie sięgnęli po opowieść o życiu Czesława Freudenreicha, zasłużonego dla miasta społecznika i działacza, a przede wszystkim wielkiego lokalnego patrioty. Scenariusz oparty został na dostępnej literaturze. Zadanie nie było łatwe, gdyż opracowań jest niewiele, a publikowane w nich treści w większości zaczerpnięte są z jednego źródła, tj. broszury pt. „Czesław Konrad Freudenreich (1873-1939) autorstwa Mieczysława Starzyńskiego i Józefa Stanisława Mujty wydanej przez Kolskie Towarzystwo Kulturalne i Urząd Miasta w Kole w 1984 roku. Zachowana dawna, lokalna prasa stała się skarbnicą wiedzy. Na podstawie zawartych w niej artykułów udało się dopełnić i zamknąć kolejne sceny. – Spektakl będzie swego rodzaju kolażem obrazującym to, co bohater mógł „w nas pozostawić”. Chcemy w ten sposób docenić i pokazać jego godną naśladowania postawę i twórczość – powiedziała Aneta Piorun. – W życiu rodziny było wiele smutnych wydarzeń, dlatego muszą pojawić się m.in. sceny rozstrzelania i przesłuchań. Jednak nie będzie tam zbędnego patosu. Powstające obrazy sceniczne, same w sobie będą opowieścią odwołującą się do skojarzeń i tworzącą przeżycia. Połączą scenki rodzajowe z dialogami – zaznacza Radomir Piorun.

Do obsadzenia ról potrzebnych jest wiele osób. Trzeba stworzyć m.in. kreacje czterech córek, żony Lucyny i brata Romana, żydowskich handlarzy, pracownic fabryki fajansu, nauczycieli itp. Nabór chętnych do widowiska cieszył się jednak sporym zainteresowaniem. Jak się okazuje, w nowym artystycznym przedsięwzięciu chcą wziąć udział nie tylko znani już z widowisk, takich jak chociażby „Serenada”, „Polowanie na męża” czy przedstawień Dariusza Matysiaka. Na spotkaniu nie brakło bowiem nowych twarzy.

Mowa była także o kostiumach. Utrzymana w klimacie dwudziestolecia międzywojennego sztuka nie będzie wymagała wyszukanych, bogato zdobionych strojów, ale próby prowadzone na scenie na pewno zweryfikują wizję reżyserów. Premiera widowiska odbędzie się w przeddzień Święta Niepodległości, tj. 10 listopada br., na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kole.

Twórcy już teraz gorąco zapraszają na spektakl.

źródło i zdjęcia: Miejski Dom Kultury w Kole