Ruszyły przygotowania do nowego spektaklu. Premiera 10 listopada!

0
300
IMG_20190918_202844

W Miejskim Domu Kultury zebrali się znani już w kolskim środowisku artystycznym aktorzy-amatorzy, a także nowi chętni do wzięcia udziału w kolejnym teatralnym przedsięwzięciu. Tym razem Aneta i Radomir Piorunowie sięgnęli po opowieść o życiu Czesława Freudenreicha, zasłużonego dla miasta społecznika i działacza, a przede wszystkim wielkiego lokalnego patrioty. Scenariusz oparty został na dostępnej literaturze. Zadanie nie było łatwe, gdyż opracowań jest niewiele, a publikowane w nich treści w większości zaczerpnięte są z jednego źródła, tj. broszury pt. „Czesław Konrad Freudenreich (1873-1939) autorstwa Mieczysława Starzyńskiego i Józefa Stanisława Mujty wydanej przez Kolskie Towarzystwo Kulturalne i Urząd Miasta w Kole w 1984 roku. Zachowana dawna, lokalna prasa stała się skarbnicą wiedzy. Na podstawie zawartych w niej artykułów udało się dopełnić i zamknąć kolejne sceny. – Spektakl będzie swego rodzaju kolażem obrazującym to, co bohater mógł „w nas pozostawić”. Chcemy w ten sposób docenić i pokazać jego godną naśladowania postawę i twórczość – powiedziała Aneta Piorun. – W życiu rodziny było wiele smutnych wydarzeń, dlatego muszą pojawić się m.in. sceny rozstrzelania i przesłuchań. Jednak nie będzie tam zbędnego patosu. Powstające obrazy sceniczne, same w sobie będą opowieścią odwołującą się do skojarzeń i tworzącą przeżycia. Połączą scenki rodzajowe z dialogami – zaznacza Radomir Piorun.

Do obsadzenia ról potrzebnych jest wiele osób. Trzeba stworzyć m.in. kreacje czterech córek, żony Lucyny i brata Romana, żydowskich handlarzy, pracownic fabryki fajansu, nauczycieli itp. Nabór chętnych do widowiska cieszył się jednak sporym zainteresowaniem. Jak się okazuje, w nowym artystycznym przedsięwzięciu chcą wziąć udział nie tylko znani już z widowisk, takich jak chociażby “Serenada”, “Polowanie na męża” czy przedstawień Dariusza Matysiaka. Na spotkaniu nie brakło bowiem nowych twarzy.

Mowa była także o kostiumach. Utrzymana w klimacie dwudziestolecia międzywojennego sztuka nie będzie wymagała wyszukanych, bogato zdobionych strojów, ale próby prowadzone na scenie na pewno zweryfikują wizję reżyserów. Premiera widowiska odbędzie się w przeddzień Święta Niepodległości, tj. 10 listopada br., na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kole.

Twórcy już teraz gorąco zapraszają na spektakl.

źródło i zdjęcia: Miejski Dom Kultury w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here