Nie było punktu „Wolne głosy i wnioski”. Pięcioro radnych wydało oświadczenie

0
984
radni

Od krótkiej wymiany zdań rozpoczęła się środowa sesja Rady Miejskiej w Kole. Otóż, z wnioskiem formalnym o przywrócenie punktu „Wolne głosy i wnioski” wystąpiła rajczyni Halina Musiałek. – Ponieważ jest wiele zapytań w różnych kwestiach, chcielibyśmy poruszyć tematy, które nas nurtują i wspólnie je wyjaśnić. Nie widzę powodu, dla którego ten punkt po raz kolejny został z porządku obrad usunięty – powiedziała. Mam apel o odrzucenie wniosku pani Haliny Musiałek z uwagi na to, że radni pracują przez 30 dni i wszelkie wnioski, ewentualnie interpelacje, można składać każdego dnia i nie trzeba tego robić podczas sesji – zripostował radny Adrian Król. – Wielu mieszkańców naszego miasta chciałoby usłyszeć odpowiedzi na kilka rożnych bardzo istotnych pytań. Ja też mam takich kilka, zatem warto byłoby, aby ci mieszkańcy, którzy do mnie się zwrócili, oficjalnie, w ramach relacji, którą prowadzimy online, usłyszeli odpowiedzi – dodał radny Grzegorz Gibaszek.

Ostatecznie poddany pod głosowanie wniosek Haliny Musiałek został odrzucony. Głosowało za tym 8 rajców, 7 było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od zajęcia stanowiska. Taki wynik głosowania spowodował, że punkt „Wolne głosy i wnioski” ponownie nie znalazł się w porządku obrad.

Jak się okazuje, brak możliwości wypowiedzenia się podczas sesji w innych niż procedowane podczas obrad uchwały spowodował, iż grupa radnych zdecydowała się na wydanie oświadczenia i przesłanie go do lokalnych mediów. W piśmie rajcy poruszają temat odbijającej się echem w lokalnym społeczeństwie sprawy towarzyskiego spotkania w lokalu gastronomicznym oraz anonimowego pisma dotyczącego tej sprawy, które dotarło do wielu mieszkańców oraz kilku instytucji. „Incydent ten miał być omówiony podczas odbytej w dniu 27.05.2020 roku sesji Rady Miasta w Kole w punkcie „Wolne głosy i wnioski”, które są zawarte w Statucie Miasta Koła. Niestety, punkt ten został usunięty z porządku obrad, a prośba jego przywrócenia została odrzucona. Nie było więc możliwości publicznego odniesienia się do tematu tak, aby wszyscy mieszkańcy posiadali stosowne wyjaśnienia w tej sprawie” – czytamy w piśmie wystosowanym przez pięcioro radnych, którzy byli w grupie rajców popierających wniosek radnej Haliny Musiałek. Podpisani pod wydanym oświadczeniem Grzegorz Gibaszek, Jarosław Tomczyk, Maria Sokołowska, Marcin Janiak oraz wspomniana już Halina Musiałek zaznaczają, że „W piśmie sugerowane jest, iż oprócz wymiennych nazwisk, w imprezie wzięły udział również inne osoby”. Mając to na uwadze, a także „(…) rozumiejąc oburzenie mieszkańców naszego miasta zaistniałą sytuacją, my niżej podpisani oświadczamy, że nie braliśmy udziału w tym spotkaniu, jak również nie jesteśmy autorami pisma skierowanego do Komendy Powiatowej Policji w Kole, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole oraz Prokuratury Rejonowej w Kole” – stwierdza podpisanych pod oświadczeniem pięcioro kolskich radnych.

Przesłane oświadczenie radnych poniżej.

Czytaj także: [AKTUALIZACJA] Postępowanie wyjaśniające policji ws. spotkania w restauracji zakończone. Osiem osób ukaranych mandatami

Obrady sesji są do obejrzenia na:

http://kolo.esesja.pl/transmisja/7206/xxv-sesja-rady-miejskiej-w-kole-27-maja-2020-r.htm

pismo-radnych

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here