Z młodzieżą o dopalaczach i narkotykach

0
260

Wychodząc naprzeciw potrzebie prowadzenia edukacji dla młodzieży w zakresie szkodliwości zażywania dopalaczy i narkotyków, kolscy policjanci spotkali się z ponadgimnazjalną młodzieżą.

W ramach programu „Dopalacze niszczą życie” policjanci kolskiej komendy przeprowadzili spotkanie z młodzieżą klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole. Mówili o negatywnym wpływie dopalaczy i narkotyków na ludzki organizm. Przypominali, że dopalacze stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane. Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia. Są to bardzo niebezpieczne substancje, których używanie jest często bagatelizowane, tymczasem specyfiki te doprowadziły już do zgonu kilku osób. Należy wiedzieć, że zawarte w dopalaczach związki chemiczne są po porostu truciznami, które w dosłowny sposób potrafią zabić.

Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu mieli okazję obejrzeć film profilaktyczny, w którym bohaterowie w oparciu o własne doświadczenia, przestrzegają rówieśników przed zażywaniem tych jednoznacznie groźnych środków. Tematykę narkotykową kontynuował zaproszony przez grono pedagogiczne Dobromir Makowski, pedagog i animator wielu projektów pedagogicznych. Jako młody człowiek, sam przedawkował narkotyki i omal nie umarł. Obecnie jeżdżąc po Polsce, dociera do wielu szkół, domów dziecka, domów poprawczych i zakładów karnych przekonując, iż można żyć i funkcjonować bez stosowania używek zmieniających świadomość.

Celem takich spotkań jak zorganizowane w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole, jest kształtowanie wśród młodzieży szkolnej pożądanych społecznie postaw, umacnianie asertywnych zachowań oraz podnoszenie świadomości i wiedzy nastolatków na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze.

źródło i zdjęcia: KPP w Kole