Lockdown w całej Polsce od 20 marca do 9 kwietnia

0
130

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. W związku z tym rząd zdecydował o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendował pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Taki komunikat popłynął dziś podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

  • stoki narciarskie;

  • kluby fitness i siłownie;

  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Więcej czytaj: TUTAJ

źródło i plansza: gov.pl, kprm

Minionej doby w powiecie kolskim odnotowano 24 kolejne przypadki SARS-CoV-2. Wczoraj, tj. 16 marca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 osobach zakażonych koronawirusem. Z dostępnych danych wynika zatem, że od początku pandemii do 17 marca COVID-19 stwierdzono u 2 052 mieszkańców ziemi kolskiej. Z powodu COVID-19 lub schorzeń współistniejących zmarły 103 osoby.

Czytaj także: W naszym powiecie ponad 2 tysiące zakażeń od początku pandemii

Informacje o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej oraz szczepień można śledzić na:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19