Elegancko i ekonomicznie, czyli jak urządzić nowoczesne wnętrze

0
151

Choć często wydaje się nam, że aranżacja nowoczesnego mieszkania musi wiązać się z wysokimi kosztami, to tak naprawdę eleganckie i stylowe wnętrze możemy urządzić w sposób bardzo ekonomiczny. Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach.

Prostota i minimalizm

Najważniejszymi zasadami, którymi powinniśmy bezwzględnie się kierować, urządzając nowoczesne wnętrze, są prostota i minimalizm.

Prostota

Jeżeli chcemy, by nasze mieszkanie charakteryzowała stylowa prostota, to postawmy na aranżację wykorzystującą meble z nieheblowanego drewna, palet, stali oraz szkła. Nie zapominajmy, że większość tego typu sprzętów możemy wykonać samodzielnie, co zdecydowanie obniży koszty związane z remontem.

Zastanawiając się nad kolorami do naszego wnętrza, zdecydujmy się na zimne odcienie szarości, klasyczną biel oraz kontrastującą z nimi czerń. Warto również pokusić się o odsłonięcie niektórych fragmentów ścian w taki sposób, by widoczne stały się gołe cegły oraz surowy beton. Pamiętajmy, że tego rodzaju tworzywa doskonale komponują się z innymi elementami nowoczesnego wystroju, takimi jak biokominki, handmadowe meble oraz proste dodatki.

Minimalizm

Minimalizm w nowoczesnej aranżacji polega na stworzeniu jak największej przestrzeni otwartej i dlatego decydując się na tego typu estetykę, warto zacząć od pozbycia się wszelkich niepotrzebnych przedmiotów. Urządzając mieszkanie, kierujmy się również zasadą niezagracania i zagospodarujmy je jedynie tymi meblami i akcesoriami, które naprawdę przydadzą nam się na co dzień.

DIY i recykling

Aby wyposażyć wnętrze stylowo i jednocześnie ekonomicznie, postawmy na przedmioty, które wykonamy samodzielnie lub na te podchodzące z recyclingu.

DIY

DIY, czyli Do It Yourself to jeden z najtańszych sposobów na stylowe meble. Na czym polega? Na zakasaniu rękawów i zbudowaniu potrzebnych nam sprzętów własnymi rękami! Jak to zrobić? To proste – wystarczy zainwestować w kilkanaście sztuk palet i przeznaczyć parę godzin wolnego czasu na przemienienie ich w eleganckie meble. Później wystarczy je tylko pomalować oraz przyozdobić łańcuchem lampek choinkowych i gotowe! 

Recykling

Inną metodą na ekonomiczne umeblowanie mieszkania jest recykling. Polega on na wyszukiwaniu używanych mebli na targach staroci (stacjonarnych lub internetowych) i samodzielnym przemienianiu ich w małe dzieła sztuki, które staną się prawdziwymi ozdobami naszego wnętrza. 

Ekonomiczny kominek

Nic tak nie ociepla atmosfery w domu, jak cicho tlący się ogień w kominku. Niestety instalacja tego typu urządzenia wiąże się z wysokimi kosztami i dlatego większość z nas rezygnuje z niej podczas aranżacji swojego wnętrza. Na szczęście producenci palenisk wpadli na pomysł, dzięki któremu widok tańczących płomieni w mieszkaniu przestaje być luksusem przeznaczonym tylko dla najbogatszych. O czym mowa? Oczywiście o biokominkach. Czym są te nowoczesne piecyki? 

Biokominek to po prostu ekologiczna wersja tradycyjnego kominka, którą wykonuje się ze stali nierdzewnej i szkła odpornego na działanie wysokiej temperatury. Do jego rozpalenia stosuje się dobrej jakości biopaliwo produkowane na bazie alkoholu etylowego, które podczas spalania nie emituje dymu oraz nie generuje zanieczyszczeń, dzięki czemu jest bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla naszej planety. Do innych zalet tego rodzaju paleniska należą:

  • Komfort: montaż biokominka jest niezwykle prosty, nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych i może być wykonany przez nas samodzielnie;

  • Cena: koszt zakupu eko-piecyka jest zdecydowanie niższy od instalacji tradycyjnego paleniska;

Mobilność: choć biokominki występują w wielu formach rozmiarowych, to zazwyczaj są one na tyle małe, że bez problemu możemy ustawić je w dowolnym miejscu w domu.

materiał partnera