Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada corocznie na trzeci czwartek listopada, a w roku 2018 był to 15 listopada. Z tej okazji zorganizowano akcję skierowaną do osób palących, biernych palaczy i osób chcących rzucić palenie.
W ramach realizacji projektu pn. „Młodzieżowi liderzy zdrowia kontra tytoń” odbyło się szkolenie, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Drzewcach. Podczas szkolenia przeprowadzono anonimowe badania ankietowe, oceniające wiedzę uczniów przed i po warsztatach. Podczas części teoretycznej pracownik PSSE w Kole mówił m.in. jakie choroby wywołuje palenie tytoniu, o składzie dymu tytoniowego i jego wpływie na organizm ludzki, jak również zaprezentował cykl uzależnienia od nikotyny.
W ramach zajęć młodzież zaprezentowała niekorzystny ekonomiczny aspekt palenia oraz wymieniła miejsca publiczne objęte zakazem palenie. Na zakończenie gimnazjaliści otrzymali gadżety, a młodzieżowi liderzy zdrowia będą mogli przekazywać wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu zarówno rówieśnikom w środowisku szkolnym i lokalnym.
Na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Kole zorganizowano punkt informacyjno-edukacyjnego, w którym pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole udzielali informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu i wykonywali badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokerlyzera oraz badania ciśnienia krwi, które cieszyły się dużym powodzeniem.
W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole przeprowadził zajęcia edukacyjne z profilaktyki antynikotynowej w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kole. Wpisały się one w realizowany przez Przedszkole Miejskie nr 6 program „Czyste powietrze wokół nas”. Podczas zajęć z dziećmi omawiane były treści, które dotyczą nie tylko szkodliwości palenia tytoniu i biernego narażenia na dym tytoniowy, ale również przykłady radzenia sobie w sytuacjach, kiedy dorośli palą przy dzieciach. Maluchy na podstawie bajki pt. „Dymiące smoki” wymieniły ujemne skutki zdrowotne palenia papierosów.
Celem akcji z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia była zmiana zachowań zdrowotnych osób palących poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz brak u poszanowania prawa niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i kobiet w ciąży.
źródło i zdjęcia: PSSE w Kole