Koncertem zainaugurowali obchody VI Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych

0
190
W Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole, w niedzielę, 24 lutego br., zainaugurowano obchody VI Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one koncertem Andrzeja Kołakowskiego.
Pomysłodawcą koncertu był starosta kolski, Robert Kropidłowski, który podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia. Szczególne słowa skierował do członków Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci” oraz kibiców Lecha, zrzeszonych w FC Koło.
Andrzej Kołakowski to piosenkarz i autor utworów przywracających pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych oraz ich walce o wolną i niepodległą Polskę. Od wielu lat koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując swoje piosenki o tematyce patriotycznej, przy akompaniamencie gitary. W 2017 roku postanowieniem prezydenta RP, Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych.
Bard Żołnierzy Wyklętych, zarówno słowem jak i muzyką, przybliżył zebranym historię m. in. majora Józefa Kurasia ps. „Ogień” w przepięknej piosence pt. „Epitafium dla mjr „Ognia” oraz pułkownika Łukasza Cieplińskiego w utworze pt. „Łukasza Cieplińskiego list do syna”.
Na życzenie organizatorów Andrzej Kołakowski rozpoczął i zakończył swój występ piosenką od lat śpiewaną podczas kolskich obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych, czyli „Przysięgą”.
Po zakończeniu starosta podziękował artyście za występ i przekazał mu pamiątki z pobytu na ziemi kolskiej, a także zaprosił do wzięcia udziału w kolejnym Kolskim Tygodniu Żołnierzy Wyklętych. Artysta przyjął zaproszenie i podziękował za ciepłe przyjęcie.
Ciąg dalszy uroczystości związanych z VI Kolskim Tygodniem Żołnierzy Wyklętych w piątek, 1 marca br., a kolejne 3 i 9 marca. Zaprosił na nie prezes Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci”, Andrzej Grabowicz. Więcej informacji o wydarzeniach na plakacie.
źródło i zdjęcia: Starostwo Kolskie