Koncertem zainaugurowali obchody VI Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych

0
153

W Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole, w niedzielę, 24 lutego br., zainaugurowano obchody VI Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one koncertem Andrzeja Kołakowskiego.
Pomysłodawcą koncertu był starosta kolski, Robert Kropidłowski, który podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia. Szczególne słowa skierował do członków Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci” oraz kibiców Lecha, zrzeszonych w FC Koło.
Andrzej Kołakowski to piosenkarz i autor utworów przywracających pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych oraz ich walce o wolną i niepodległą Polskę. Od wielu lat koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując swoje piosenki o tematyce patriotycznej, przy akompaniamencie gitary. W 2017 roku postanowieniem prezydenta RP, Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych.
Bard Żołnierzy Wyklętych, zarówno słowem jak i muzyką, przybliżył zebranym historię m. in. majora Józefa Kurasia ps. „Ogień” w przepięknej piosence pt. „Epitafium dla mjr „Ognia” oraz pułkownika Łukasza Cieplińskiego w utworze pt. „Łukasza Cieplińskiego list do syna”.
Na życzenie organizatorów Andrzej Kołakowski rozpoczął i zakończył swój występ piosenką od lat śpiewaną podczas kolskich obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych, czyli „Przysięgą”.
Po zakończeniu starosta podziękował artyście za występ i przekazał mu pamiątki z pobytu na ziemi kolskiej, a także zaprosił do wzięcia udziału w kolejnym Kolskim Tygodniu Żołnierzy Wyklętych. Artysta przyjął zaproszenie i podziękował za ciepłe przyjęcie.
Ciąg dalszy uroczystości związanych z VI Kolskim Tygodniem Żołnierzy Wyklętych w piątek, 1 marca br., a kolejne 3 i 9 marca. Zaprosił na nie prezes Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci”, Andrzej Grabowicz. Więcej informacji o wydarzeniach na plakacie.
źródło i zdjęcia: Starostwo Kolskie

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here