Bartłomiej Grzanka był gościem PiMBP w Kole

0
63

W czytelni PiMBP w Kole odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Grzanką, autorem opracowania książki Heinza Maya „Wielkie kłamstwo. Narodowy socjalizm w postaci nieznanej narodowi niemieckiemu”. Heinz May był niemieckim leśnikiem, kierującym pracą Nadleśnictwa Koło z siedzibą w Gaju w okresie od stycznia 1940 do stycznia 1945 r. Jest autorem pamiętnika „Die grosse Lüge. Der Nationalsozialismus, wie ihn das deutsche Volk nicht kennt. Ein Erlebnisbericht von H. Maya”. To nieocenione źródła informacji o pierwszym utworzonym przez Niemców na terenie okupowanej Polski obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem, a także o Nadleśnictwie Koło, które podczas okupacji znalazło się na terenie Rzeszy Kraj Warty, utworzonego z części terytorium Polski wcielonego do Rzeszy. Dokument ukazuje także ewolucję poglądów narodowego socjalisty od fascynacji ideologią aż do jej całkowitego odrzucenia.

Edycja publikacji przedstawionej podczas piątkowego spotkania jest pierwszym pełnym wydaniem pamiętnika Maya w nowej redakcji językowej. W spotkaniu uczestniczyli m. in. Kazimierz Kasperkiewicz, honorowy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, tłumacz drugiego rozdziału pamiętnika Heinza Maya. Tłumaczenie znalazło się w „Materiałach do historii Nadleśnictwa Koła”, opublikowanych w związku z dziewięćdziesięcioleciem funkcjonowania nadleśnictwa w strukturze Lasów Państwowych (1925-2015). Obecni byli także burmistrz Koła, Krzysztof Witkowski, wójt gminy Grzegorzew, Bożena Dominiak oraz Mirosław Macherski, nadleśniczy Nadleśnictwa Koło.

źródło i zdjęcia: PiMBP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here