Koło Modelarskie „Orlik” w Babiaku ma 15 lat!

0
758

15 lat liczy sobie Koło Modelarskie „Orlik”, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Babiaku.

Modelarnia powstała przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Babiaku w 2002. Inicjatorem jej powstania był instruktor modelarstwa lotniczego i szkutniczego, Piotr Kubiak, który prowadzi ją do dziś.

Przygodę z modelarstwem, którym zajmuje się od niemal 40 lat, zaczynał od modeli kartonowych. Ostatnio wykonał model żaglowca „Panna Wodna” na podstawie zestawu firmy Bojer z Poznania. Zawodowo pracuje na PKP jako zawiadowca ds. inżynierii ruchu.

Przed 15 laty pomysł utworzenia modelarni trafił na podatny grunt, zyskał akceptację dyrektora GOKiBP, Piotra Cedzidło oraz władz samorządowych gminy Babiak z wójtem, Wojciechem Chojnowskim na czele. Pomieszczenie modelarni znajduje się w budynku GOKiBP. Obecnie jest to już trzecia lokalizacja modelarni od czasu jej powstania. Za każdym razem konstruktorzy pozyskiwali większe pomieszczenie. Obecnie modelarnia zajmuje około 20 m2, a ponadto członkowie koła do dyspozycji mają znajdującą się obok większą salkę wykorzystywaną, w zależności od potrzeb, na treningi, np. rzutki.

Działania Koła Modelarskiego są finansowane z budżetu GOKiBP oraz ze środków pozyskiwanych od sponsorów. Obecnie na zajęcia, które odbywają się trzy razy w tygodniu, uczęszcza siedmioro modelarzy rekrutujących się ze szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich z terenu gminy Babiak. Budują modele kartonowe, plastikowe, dioramy, modele latające i pływające. Teraz zajmują się nowym projektem, budową makiety kolejowej w skali HO. Makieta ma wymiary 3×1,25. Jej wymiar jest dopasowany do wielkości pomieszczenia modelarni. Na ramie z desek sosnowych przymocowana jest płyta ze sklejki. Konstrukcja makiety umożliwia wyniesienie z pomieszczenia w celu prezentacji na różnych imprezach. Modelarze z Babiaka od samego początku są zaprzyjaźnieni z kolegami z Witkowa, gdzie instruktorem jest Jacek Hejne, a wcześniej był Maciej Barszcz, oraz z Kołaczkowa k/Wrześni, gdzie instruktorem jest Roman Grzybowski. To właśnie modelarzom z Witkowa, na czele z Maciejem Barszczem, w dużej mierze zawdzięczają swój rozwój i możliwość korzystania z bogatego doświadczenia.

W latach 2008, 2009, 2010 modelarze z Babiaka brali czynny udział w Targach Modelarskich Hobby w Poznaniu, gdzie prezentowali swój dorobek. W latach 2008 i 2009 uczestniczyli w wojewódzkim konkursie modeli kartonowych w Poznaniu, organizowanym przez LOK, gdzie modelami wykonanymi z Małego Modelarza i innych wydawnictw zdobyli czołowe lokaty. W roku 2008, korzystając z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, zostały zorganizowane dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży w modelarni i w plenerze. W programie wzięło udział 15 osób. Zwieńczeniem programu była wycieczka do Warszawy, gdzie młodzi konstruktorzy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Techniki i Muzeum Wojska Polskiego. W roku 2013 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie modeli kartonowych w Kruszwicy, na którym ich modele pływające i latające zajęły dobre lokaty. Modelarze „Orlika” kilkukrotnie uczestniczyli w wakacyjnych obozach modelarskich, zorganizowanych na terenie Aeroklubu Konińskiego w Kazimierzu Biskupim, gdzie aktywnie spędzali czas. Zwiedzali okolice i uczestniczyli w zajęciach, budując modele latające, które były wykorzystane do treningów, a później do rozgrywanych zawodów. Ponadto co roku prezentują swój dorobek na Dniach Gminy Babiak, uczestniczą w różnych lokalnych imprezach, uświetniają swoimi pokazami Dzień Dziecka, organizują drzwi otwarte modelarni. Wychodzą bowiem z założenia, że nie tylko praca w modelarni, ale pokazanie efektów na zewnątrz jest bardzo ważne.

Modelarze dysponują dronem (heksakopter DJI 550), za pomocą którego robią zdjęcia i filmy z lotu ptaka. Wykonane fotografie zostały wykorzystane do przygotowania wystawy fotograficznej pn. „Gmina Babiak z lotu ptaka” oraz kalendarza na rok 2017 pod tym samym tytułem.

Z okazji 15. rocznicy działalności dziękują wszystkim dobrym i życzliwym ludziom, których spotkali na swojej drodze działalności modelarskiej, a którzy przyczynili się do rozwoju i sukcesów KM „Orlik”. Od samego początku działalności instruktor Piotr Kubiak prowadzi kronikę modelarni, która dokumentuje najważniejsze wydarzenia z działań koła.

Linki: www.youtube.com/watch?v=Wrl0x3mwOls www.youtube.com/watch?v=6AZrEx-wyHQ

W galerii zdjęcia, a na nich:

modelarze KM Orlik w swojej modelarni od lewej: Kacper Kaczorowski, Krystian Krzyżanowicz, Maciej Nejman, instr. Piotr Kubiak, Krzysiek Ulański, Igor Szurgot,

w sali GOKiBP z modelami od lewej: dyrektor GOKiBP Piotr Cedzidło, Kacper Kaczorowski, Krzysiek Ulański, Krystian Krzyżanowicz, Maciej Nejman, Igor Szurgot, instr. Piotr Kubiak,

pokazy modeli latających zorganizowane dla przedszkolaków,

modelarze na boisku gminnym podczas oblatywania modeli,

modelarze na boisku gminnym podczas oblatywania modeli,

wystawa modeli KM Orlik na Targach Modelarskich Hobby w Poznaniu,

zawody modeli halowych w Witkowie,

modelarze przy budowie makiety kolejowej w skali HO,

budynek GOKiBP w Babiaku w którym znajduje się modelarnia,

modelarze z Babiaka i z Witkowa na obozie modelarskim na terenie Lotniska Aeroklubu Konińskiego w Kazimierzu Biskupim,

podczas lotów latawców na boisku gminnym,

podczas „Święta Latawca” w Powidzu,

wystawa modeli KM Orlik na Targach Modelarskich Hobby w Poznaniu,

model pinki „Panna Wodna” wykonany przez Piotra Kubiaka.

źródło i zdjęcia: Piotr Kubiak