Narodowe Czytanie dzieł odbywa się w całej Polsce od 2012 roku. Rozpoczęto je czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W Kole, w parku Stanisława Moniuszki, miało miejsce czytanie z podziałem na role, z udziałem narratora i zaaranżowaniem przestrzeni. W postaci wcielili się zarówno seniorzy, jak i młodzież. Kolską akcję zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.
Biblioteka Publiczna w Kłodawie swoją przygodę z publicznym czytaniem klasyków rozpoczęła rok później od „Zemsty” hrabiego Aleksandra Fredry. W kolejnych latach odczytywano fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicz, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego”, nowele pozytywistyczne, „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W tym roku przypadła jubileuszowa dziesiąta edycja, na którą wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Przez te dziewięć edycji w akcji udział wzięli m.in. wicewojewoda Aneta Niestrawska, burmistrzowie Kłodawy i ich zastępcy, samorządowcy, radni miasta Kłodawa i radni powiatowi, dyrektorzy szkół i uczniowie, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia Sprawni Inaczej, OSP i MDP, bibliotekarze. Przez kilka lat mieszkańcy miasta i gminy mogli brać udział w Narodowym Czytaniu, które odbywało się na kłodawskim rynku. Trzy razy czytający gościli w GOK-u.
W tym roku, także bez udziału widzów z powodu obostrzeń z kłodawskiej biblioteki, nagrano materiał. Wydarzenie można było też śledzić online.
źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Kole, Biblioteka Publiczna w Kłodawie