Jubileuszowe Narodowe Czytanie

0
155

Narodowe Czytanie dzieł odbywa się w całej Polsce od 2012 roku. Rozpoczęto je czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W Kole, w parku Stanisława Moniuszki, miało miejsce czytanie z podziałem na role, z udziałem narratora i zaaranżowaniem przestrzeni. W postaci wcielili się zarówno seniorzy, jak i młodzież. Kolską akcję zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

Biblioteka Publiczna w Kłodawie swoją przygodę z publicznym czytaniem klasyków rozpoczęła rok później od „Zemsty” hrabiego Aleksandra Fredry. W kolejnych latach odczytywano fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicz, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego”, nowele pozytywistyczne, „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W tym roku przypadła jubileuszowa dziesiąta edycja, na którą wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Przez te dziewięć edycji w akcji udział wzięli m.in. wicewojewoda Aneta Niestrawska, burmistrzowie Kłodawy i ich zastępcy, samorządowcy, radni miasta Kłodawa i radni powiatowi, dyrektorzy szkół i uczniowie, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia Sprawni Inaczej, OSP i MDP, bibliotekarze. Przez kilka lat mieszkańcy miasta i gminy mogli brać udział w Narodowym Czytaniu, które odbywało się na kłodawskim rynku. Trzy razy czytający gościli w GOK-u.

W tym roku, także bez udziału widzów z powodu obostrzeń z kłodawskiej biblioteki, nagrano materiał. Wydarzenie można było też śledzić online.

źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Kole, Biblioteka Publiczna w Kłodawie

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here