Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa

0
56

XIV Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi obchodzony będzie18 października. To szczególny dzień, w którym organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać jego ofiarą.

Handel ludźmi to nic innego jak współczesna forma niewolnictwa i zarazem poważne przestępstwo rażąco naruszające podstawowe prawa człowieka. Niestety, mimo wielu porozumień i deklaracji międzynarodowych, gwarantujących każdemu człowiekowi niezbywalne prawo do godności, prawo to jest cały czas łamane. Ofiarami handlu ludźmi są dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni. Miliony ludzi na całym świecie. Handel ludźmi ma charakter międzynarodowy i ściśle związany jest z ruchami migracyjnymi.

Sprawcy stosują szereg środków w celu skutecznego zwerbowania i wykorzystania swoich ofiar. Najczęściej są to metody dotyczące wprowadzania w błąd co do oferowanej pracy lub charakteru związku emocjonalnego pomiędzy werbownikiem a przyszłą ofiarą. Osoby są wykorzystywane do niewolniczej, przymusowej pracy, prostytucji, żebractwa, do popełniania przestępstw, do zawierania fikcyjnych umów, w tym także małżeńskich, ale także wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Ofiary stają się uzależnione od sprawców materialnie, często także i emocjonalnie. Dlatego też przeciwdziałanie temu zjawisku, jak również pomoc ofiarom, mają wymiar wielosektorowy i wymagają kompetencji ekspertów z wielu dziedzin.

W sierpniu 2013 roku został uruchomiony portal informacyjny MSWiA www.handel.ludzmi.eu., na stronie którego można znaleźć szereg informacji na temat przeciwdziałania zjawisku handlu ludźmi, ochrony i wsparcia ofiar, struktury instytucjonalnej itp. Ponadto, w serwisie znajduje się obszerna baza wiedzy, zawierająca nie tylko akty prawne regulujące problematykę handlu ludźmi, ale także, statystyki, publikacje, ciekawostki oraz opisy prowadzonych projektów. Portal jest na bieżąco aktualizowany m.in. informacjami o nadchodzących i zakończonych wydarzeniach, wydanych raportach, orzeczeniach sądowych w sprawach o handel ludźmi.

źródło i zdjęcie : KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here