Dzień Frankofoński w Liceum Ogólnokształcącym w Kole

0
265

Marzec jest miesiącem szeroko pojętej frankofonii. Jej zadaniem jest propagowanie kultury francuskiej i nauki języka francuskiego, który jest językiem niezwykłym, a jego znajomość przywodzi na myśl ogromny prestiż. Z tej okazji, po raz kolejny, w LO w Kole odbył się Dzień Frankofoński, który jest już tradycją.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii to święto obchodzone corocznie głównie we Francji i krajach francuskojęzycznych, ale także w innych krajach, również w Polsce. W tym roku obchody oscylowały wokół piosenki francuskiej. Ten niezwykły dzień był okazją do zapoznania się z kulturą Francji. Nie zabrakło elementów związanych z kuchnią francuską, która króluje i zajmuje czołowe miejsca na całym świecie. Uczniowie, pracownicy szkoły, a przede wszystkim zaproszeni goście z innych placówek edukacyjnych, mieli okazję skorzystać z bufetu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Pojawiły się bagietki (les baguettes), naleśniki (les crêpes), croissanty, a także inne smaczne przystawki. Powodzeniem cieszyła się także fontanna z czekolady (la fontaine du chocolat).

Degustację poprzedziła część artystyczna, przygotowana przez uczniów LO, podczas której publiczność mogła usłyszeć przeboje takich gwiazd piosenki francuskiej, jak Edith Piaf, Garou, Zaz, Lara Fabian, bowiem dzięki muzyce nauka języków obcych sprawia jeszcze więcej przyjemności. To wyjątkowe święto było także okazją dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów do zwiedzenia szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną. Dzień Frankofonii 2019 w LO już za nami, a organizatorzy zapraszają na kolejną edycję, która już za rok! Merci beaucoup et à bientôt!

źródło i zdjęcia: LO w Kole