Międzyszkolny Konkurs Artystyczny o Żołnierzach Wyklętych rozstrzygnięty!

0
234

Szkoła Podstawowa w Osieku Wielkim, chcąc uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Artystyczny o Żołnierzach Wyklętych. Konkurs trwał od 1 lutego do 5 marca br., a jego motto stanowiły słowa wypowiedziane przez rtm. Witolda Pileckiego, jakimi zwrócił się do swoich dzieci po ucieczce z niemieckiego obozu w Auschwitz: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Słowa te prezentują dokładnie te wartości, którym rotmistrz poświęcił swoje życie, za które zginął 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej.

Konkurs przebiegał w trzech płaszczyznach: plastycznej, muzycznej i literackiej. Obejmował uczniów ze szkół gminy Osiek Mały od klasy IV szkoły podstawowej do III gimnazjum. Komisarzem konkursu był Jarosław Tomczyk, a współodpowiedzialnymi za jego przebieg Marta Brzozowska, Andrzej Łaszkiewicz i Krzysztof Włoszczyński.

W piątek, 29 marca br. nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu wraz z nagrodzeniem laureatów w poszczególnych kategoriach oraz pozostałych uczestników.

Specjalne podziękowania organizator skierował pod adresem Oddziału IPN w Gdańsku z Delegaturą w Bydgoszczy, sponsorom i patronowi honorowemu, posłowi na Sejm RP, Leszkowi Galembie, jak również komisji konkursowej, która przyznała nagrody. I miejsce zajęli: A. Starosta, W. Pawlak, N. Olejnicka, L. Cysak, M. Jasińska, K. Okupska, drugie D. Antkiewicz, A. Radke, A. Nowak, W. Żurawik, J. Pawlak, L. Cysak, a trzecie – B. Łopata, K. Łazik, W. Kaczorowska, O. Kowalska, M. Gałdyn, A. Starosta. Wyróżnienie przypadło M. Łuczakowi.

źródło i zdjęcia: SP w Osieku Wielkim