Domy parterowe – jakie mają zalety i wady?

0
324
Zdjęcie

Domy parterowe to obecnie jedne z chętniej wznoszonych typów budynków jednorodzinnych. Są estetyczne i mają ciekawą bryłę. Wymagają jednak odpowiednio dużej działki, a ich budowa pochłania często większe koszty w porównaniu z domem piętrowym.

Domy jednorodzinne mogą mieć różny układ. Najczęściej wybierane rozwiązania to: budynki parterowe, z poddaszem do adaptacji, nowoczesne stodoły i oryginalne kostki.

Zalety domów parterowych: brak schodów, ciekawa bryła, bliskość natury

Jednym z najważniejszych atutów domów parterowych jest to, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy wśród domowników znajdują się dzieci lub osoby starsze. Pomieszczenia wewnątrz budynku są łatwo dostępne, a brak schodów wiąże się z oszczędnością miejsca do zagospodarowania. Bryła parterówki może przybierać ciekawe kształty. Wszystko za sprawą korytarzy umożliwiających przechodzenie do kolejnych pomieszczeń oraz jednoczesne uniknięcie niefunkcjonalnego efektu pokoi przechodnich. Estetykę domu dodatkowo może podkreślać nowoczesna elewacja i duże przeszklenia, które dają wrażenie otwarcia się na przyrodę ‒ ogród i otoczenie wokół budynku. Firmy budowlane w Pomorskiem oraz w innych regionach Polski chętnie podejmują się realizacji projektów niskich domów, ponieważ ich budowa jest szybsza i łatwiejsza niż domów piętrowych, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych.

Jakie ograniczenia wiążą się z budową parterówki?

Tak jak każde inne rozwiązanie, dom parterowy ma nie tylko zalety, ale też wady. Przede wszystkim wymaga odpowiednio dużej działki. Budynek rozchodzi się na boki, dlatego wąska działka może okazać się zbyt mała, aby zbudować na niej dom parterowy. Wybór niskiego domu warto też rozważyć, gdy działka jest duża, ale blisko jej granic położone są sąsiednie budynki. Jako wadę wymienia się także koszty budowy. Mimo braku kondygnacji dom parterowy pochłania na ogół większe nakłady finansowe np. na etapie konstrukcji i układania pokrycia dachowego lub podczas wykonywania instalacji. W takich budynkach kuchnia i łazienka są często daleko od siebie, co dla inwestora oznacza konieczność zakupu większej ilości rur i wykonanie dłuższych wykopów.

Ponadto w domach o charakterze bungalowu nie jest łatwo uzyskać prawidłowy ciąg kominowy. Ograniczeniem może też być utrudniony podział domu na strefy ‒ dzienną i nocną. W przypadku budynków dwukondygnacyjnych część przeznaczoną do wypoczynku w wyraźny sposób oddzielają schody ‒ w parterówkach wymaga to bardziej skomplikowanych zabiegów aranżacyjnych. Duża powierzchnia dachu na niskim domu sprzyja większym stratom ciepłego powietrza i wyższym rachunkom za ogrzewanie. Wyzwaniem jest też wybór właściwego projektu, w którym każde pomieszczenie będzie odpowiednio oświetlone, a korytarze nie będą przypominać ciemnych, wąskich labiryntów.

artykuł partnera