Szybki rozwój technik teleinformatycznych niesie ze sobą wiele korzyści. Są nimi łatwość komunikacji, szybki dostęp do informacji oraz dużo innych pozytywnych aspektów. Niestety te nowoczesne rozwiązania mogą się również wiązać z powstawaniem negatywnych zjawisk w postaci cyberprzemocy oraz cyberprzestępczości, które coraz częściej dotykają młodych ludzi.
W celu zapobiegania takim zagrożeniom policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole prowadzą działalność profilaktyczną. Odwiedzają w placówkach oświatowych uczniów i edukują ich. W ubiegłym tygodniu stróże prawa spotkali się z młodzieżą w Miejskim Domu Kultury w Kole oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu. Policjanci przeprowadzili prelekcje, podczas których omówili zjawiska cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Dla zobrazowania zagrożeń internetowych wykorzystali dwa spoty filmowe, ukazujące jak niebezpieczne może stać się nieumiejętne korzystanie z Internetu oraz jakie skutki może nieść pozornie niewinny żart związany z nagrywaniem rówieśników telefonem. W czasie spotkania omówione zostały również zagadnienia z zakresu przestępstwa tzw. stalkingu, czyli uporczywego nękania. Funkcjonariusze w rozmowie z uczniami wyjaśniali, jak uchronić się przed staniem się ofiarą oraz gdzie szukać pomocy. Nie zabrakło także porad, jak reagować na pospolitą agresję słowną w sieci oraz jak chronić się przed tego typu zjawiskami.
Policjanci apelowali również do uczniów, aby nie nawiązywali podejrzanych znajomości za pośrednictwem sieci teleinformatycznych oraz nie udzielali zbyt wielu informacji o sobie i swojej rodzinie. Jest to szczególnie ważne podczas kontaktów z nieznanymi osobiście rozmówcami, gdyż istnieje zagrożenie wykorzystania takich informacji do celów niezgodnych z prawem.
Cyberprzemoc i cyberprzestępczość są stosunkowo nowymi niepożądanymi zjawiskami, dlatego kolscy stróże prawa będą kontynuowali działania mające na celu edukowanie młodzieży o tego rodzaju niebezpieczeństwach.
źródło i zdjęcie: KPP w Kole