Codziennie ratują, raz w roku świętują

0
199
Codziennie niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach, narażają życie, gasząc ogień i ratują zagrożonych przez żywioły. Świętują raz w roku. Tym razem – celebrując imieniny swojego patrona. Strażacy wraz z kolegami z OSP w Dębach Szlacheckich cieszyli się z faktu włączenia tej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Dzisiejsze święto ma szerszy wymiar, ponieważ miejscowa jednostka OSP Dęby Szlacheckie wchodzi do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Cieszymy się ogromnie, że trud, który druhowie włożyli, został zauważony, a komendant główny włączył tę jednostkę do strukturpowiedział starosta kolski i jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kole Wieńczysław Oblizajek podczas tegorocznych uroczystości związanych z Powiatowym Dniem Strażaka, które miały miejsce właśnie w Dębach Szlacheckich.
W obecności licznie zaproszonych gości decyzję o włączeniu do KSRG odebrał prezes OSP Dęby Szlacheckie druh Józef Rybicki. Miłym akcentem i jednocześnie dopełnieniem ceremonii były gratulacje od kolegów z OSP Trzęśniew, która włączenie do struktur świętowała w ubiegłym roku.
Aktualnie do KSRG należy 11 jednostek OSP z terenu powiatu kolskiego. W imieniu wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu bryg. Andrzeja Bartkowiaka serdecznie gratuluję jednostce OSP w Dębach Szlacheckich. Włączenie do KSRG to powód do dumy, ale również wyzwanie i odpowiedzialne zadanie. Dla gminy i powiatu natomiast gwarantujące wzrost poziomu bezpieczeństwa wygłosił mł. bryg. Grzegorz Banaszak. Krajowy system to jednostki półprofesjonalne, a nawet profesjonalne, które doskonale realizują zadanie praktycznie w każdej dziedzinie ratowniczej. Za waszą ofiarność, bezinteresowność oraz narażanie zdrowia i życia. Jak również za to wszystko, co sprawia, że jesteśmy służbą najlepiej ocenianą w kraju, wszystkim druhom i funkcjonariuszom serdecznie dziękuję. Jestem, dumny, mając was koło siebie powiedział do zebranych strażaków komendant KP PSP w Kole, bryg. Robert Kropidłowski.
Podczas apelu nie brakło życzeń zdrowia, pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz podziękowań za strażackie zaangażowanie, trud w niesieniu pomocy i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców.
Podczas uroczystego apelu wręczono i odczytano wyciągi o przyznaniu odznaczeń i wyróżnień oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Tradycyjnie obchody poprzedziła msza święta odprawiona przez kapelana strażaków ks. kanonika Wojciecha Szczepankiewicza w kościele w Dębach Szlacheckich. Wraz z końcem apelu zabrzmiały alarmowe syreny… wzywające druhów do akcji gaśniczej. Jeden z wozów wraz z kilkoma ochotnikami wyjechał, by po raz kolejny nieść pomoc mieszkańcom.