To była dwudniowa, połączona akcja krwiodawstwa, podczas której zebrano ponad 70 litrów krwi! [FOTO]

0
460

To była połączona akcja honorowego krwiodawstwa. Dwa dni trwała zbiórka, której organizatorem byli Klub Młodzieżowy HDK PCK w Kole oraz Oddział Rejonowy PCK w Kole. Tym razem wśród krwiodawców znaleźli się też strażacy, którzy oddawali krew w ramach ogólnopolskiej akcji „Spokrewnieni służbą”. – To druga odsłona przedsięwzięcia pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jej celem było uczczenie Żołnierzy Wyklętych. To mobilizacja służb mundurowych, straży pożarnych oraz OSP – powiedział kpt. Mirosław Łukaski.

Do cyklicznej akcji kolskiego PCK dołączyły także Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek oraz Niepubliczny Tęczowy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kole, które za cel obrały sobie pomoc 6-letniej ciężko chorej Mai.

Z myślą o dziewczynce przeprowadzone były już inne akcje charytatywne, przede wszystkim koncerty, o których informowaliśmy na łamach naszego portalu.

Czytaj także:

Wiele emocji i łzy wzruszenia… Nastrojowe jasełka z dedykacją dla 6-letniej ciężko chorej Mai

Niezwykły, barwny, wzruszający i pełen emocji… Taki był koncert charytatywny dla Mai i Gabrysi!

Aktualnie Maja jest przed czwartym cyklem chemioterapii. – Później czeka ją operacja, która wiąże się z usunięciem nowotworu, czyli całej kości udowej przed kolanem i wstawieniem endoprotezy. Jaka ona będzie, w tej chwili jeszcze nie wiadomo. Potem kolejnych osiem cykli chemii i radioterapia. Przez 3 lata leczenie zakłada kontrole co 6 tygodni, potem co pół roku do 10 miesięcy. Majka objęta jest programem Ewinga, który prognozuje prowadzenie badań do 30. roku życia Mai – powiedział tata Mai, Sebastian Steckiewicz, już teraz dziękując wszystkim, którzy przyszli, by z myślą o jego córce oddawać krew.

Pierwsza zbiórka odbyła się w poniedziałek, 19 marca. Dzięki uprzejmości dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego w Kole, aby oddać krew, do świetlicy mogli przyjść nie tylko młodzi ludzie, uczniowie LO, ale także wszyscy inni, którzy chcieli wesprzeć Maję. W poniedziałek, od 47 dawców zebrano łącznie 21 litrów krwi.

Drugiego dnia, czyli 22 marca, do sali domu parafialnego przy kolskiej farze także przyszło wielu honorowych krwiodawców oraz tych, którzy po raz pierwszy zdecydowali się na ten gest. Byli wśród nich również członkowie Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki, pracownicy Niepublicznego Tęczowego Zespołu Szkolno-Wychowawczego w Kole, prezes Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek, Katarzyna Hamiga oraz kilku kolskich Morsów.

Niestety wiele osób, które chciały krew oddać, z różnych powodów zdrowotnych, nie mogło tego zrobić. Udało się to jednak aż 110 osobom, co pozwoliło uzyskać 49.500 ml krwi.