Budowa kolskiej ciepłowni geotermalnej rekomendowana do dofinansowania

0
151
DSC09730

Na 12. miejscu znalazł się projekt MZEC Sp. z o.o. w Kole dotyczący budowy ciepłowni geotermalnej wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego. To wynik konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na jego rozstrzygnięcie trzeba było długo czekać, ale lista projektów rekomendowanych do dofinansowania, opublikowana w tym tygodniu, bardzo ucieszyła kolskie władze i prezesa spółki. Inwestycja z pierwszego miejsca otrzymała 53 punkty, natomiast kolska – 37.  Dofinansowanie opiewa na 15 095 620,86 złotych netto, przy całkowitym koszcie projektu – 37 274 065,26 zł brutto.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 50 procent i taką nasza spółka otrzymała wyjaśnił burmistrz Koła, zaznaczając, że pozostałą część kwoty netto na zrealizowanie przedsięwzięcia spółka sfinansuje niskoprocentową pożyczką z NFOŚiGW rozłożoną na wiele lat, a podatek VAT pokryje ze środków własnych. – To milowy krok w historii miasta, otwierający drogę nie tylko na odnawialne źródła energii, ale także na rozwój miasta w dziedzinie rekreacji i turystyki, co będzie z pewnością następnym etapem działalności kolskiej geotermii kontynuował włodarz. Przy okazji pogratulował prezesowi Przemysławowi Stasiakowi sukcesu, a posłowi Leszkowi Galembie podziękował za pomoc w dążeniu do celu. – Przed nami drugi odwiert. Ciepłownia geotermalna, która jest planowana w Kole, będzie korzystała z tzw. dubletu geotermalnego, tj. otworów produkcyjnego i chłonnego. Planujemy uzyskać moc cieplną w ilości ok. 12 MW, która będzie przekazywana do istniejącego systemu ciepłowniczego. Spowoduje to, że miasto prawdopodobnie w ponad 70 procentach będzie zasilane ciepłem ze źródeł odnawialnych, co z kolei otwiera nam możliwość pozyskiwania kolejnych środków, np. na rozbudowę sieci ciepłowniczej czy instalacji geotermalnej wyjaśnił prezes MZEC-u. – To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego miasta, bo to oni zyskają najwięcej mówił poseł Leszek Galemba. – To skutek dobrej współpracy rządu i samorządu. Cieszę się z tego sukcesu, gratuluję i życzę kolejnych takich inwestycji.

W ciągu 60 dni spółka ma podpisać umowę z NFOŚiGW, a po otrzymaniu pozwolenia na budowę, sporządzeniu projektu, przeprowadzeniu procedury przetargowej i wyłonieniu wykonawcy, rozpocznie się najtrudniejszy etap, czyli realizacja inwestycji.

Czytaj także: Czy otrzymamy 15 mln zł na geotermię?

listav

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here