Radośni i z nowymi doświadczeniami z Gór Świętokrzyskich powrócili uczestnicy drugiego obozu artystyczno-sportowego zorganizowanego przez Zespół Taneczny Muza działający w Miejskim Domu Kultury w Kole. Dom wczasowy, gdzie przebywali wypoczywający młodzi sportowcy i artyści z ziemi kolskiej szczyci się bogatą infrastrukturą z basenem, salami tanecznymi i sportowymi, halami, boiskami. Duży kompleks budynków z ogrodzonym terenem położony jest w małej miejscowości daleko od tłumów, co w tym roku, było szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa.
Codzienny plan zajęć zapewniał udział w wielu atrakcjach. Taniec, sztuki walki, akrobatyka, pływanie w basenie, piłka nożna oraz warsztaty wokalne sprawiły, że obozowicze nie mieli czasu na nudę. Warsztaty ruchowe i wokalne zaplanowane zostały w sposób ułatwiający rozwijanie zainteresowań i odkrywanie nowych pasji. Nie zabrakło zajęć integracyjnych. Z zaangażowaniem i emocjami młodzież i dzieci brały udział w obozowej dyskotece z wyborami Miss i Mistera, spędzały czas przy ognisku gdzie zgodnie z przesłaniem legend z Gór Świętokrzyskich odbyło się pasowanie na Czarownicę i Zbója. Spotkania archeologiczne dały możliwość poznania najstarszych kieleckich dziejów, a słodkie karmelowe warsztaty kończyła konsumpcja własnoręcznie wykonanych pysznych lizaków. Dużym powodzeniem cieszyły się liczne konkursy z nagrodami ufundowanymi przez kolskie przedsiębiorstwa wspierające aktywny wypoczynek dzieci i młodzieży. Bogate prezenty od sponsorów zachęcały do rywalizacji, a zwycięstwo cieszyło podwójnie.
Dwie wycieczki krajoznawcze pozwoliły na zwiedzenie regionalnych atrakcji, w tym Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Jaskini Raj, Centrum Neandertalczyka oraz Rezerwatu Przyrody Kadzielnia. Uczestnicy podziwiali piękno okolicznej fauny i flory, a dzięki panu Piotrowi, miejscowemu przewodnikowi, poznali historię terenu.
Organizatorom zależało na takim wypełnieniu czasu, aby zabrakło go na korzystanie z telefonów i tabletów. Zgodnie z założonym celem „Wyłącz smartfona-zaloguj się do życia” uczestnicy oddawali telefony w depozyt. Brak urządzeń otworzył przestrzeń, w której nawiązywano nowe przyjaźnie, rozmawiano i wspólnie się bawiono. Telefony udostępniano tylko w przypadku wzmocnionej tęsknoty za najbliższymi, którzy śledzili facebookową grupę, gdzie udostępniano informacje z obozowego życia informacjami o codziennych zajęciach swoich dzieci.
źródło i zdjęcia: Zespół Taneczny Muza