Karćma zainaugurowała kolski sezon artystyczny [FOTO]

0
205
DSC09933

Muzyczny sezon artystyczny w kolskiej instytucji kultury rozpoczął się wczoraj, tj. 22 sierpnia koncertem w wykonaniu lokalnych muzyków i wokalistów występujących jako zespół „KARĆMA”. Nazwiska osób, które wspólnie wypracowały wyjątkowy repertuar, znane są kolskiej publiczności z wielu projektów koncertowych zrealizowanych w Kole .

Na scenie wystąpili Joanna Bałdyka – śpiew, Marek Opach – gitara, Andrzej Szymański – gitara basowa, Andrzej Trębacki – gitara akustyczna, Jacek Dziedziczak – gitara klasyczna i Mateusz Bagiński – perkusja. Ponadto gościnnie zespołowi towarzyszyli Rafał Stegenta – saksofon i Krzysztof Lityński – trąbka.

Powstanie zespołu zainicjował zeszłoroczny występ Marka Opacha. – Wówczas towarzyszyliśmy Markowi i spodobało się nam. Stwierdziliśmy, że może razem coś wspólnie zrobimy – powiedziała Joanna Bałdyka. – To poezja śpiewana z adaptacją stylistyki jazzowej, z odrobiną funcky, reagge. Teksty Joasi Bałdyki, jeden Andrzeja Trębackiego. Dziś będziemy grać we własnych aranżacjach piosenki Marka Opacha przy cudownym współudziale gości – kolskich trębaczy – dodał Jacek Dziedziczak.

Jak zdradzają muzycy, debiutująca wczoraj na scenie Kaćma ma plany i nadzieje na kolejne występy, tym bardziej, że sezon artystyczny dopiero się zaczyna, a przypada w jubileuszowym dla Miejskiego Domu Kultury roku. Kolska placówka liczy bowiem 50 lat. – Mam nadzieję, że zaczniemy spokojnie funkcjonować, bowiem cywilizacyjnie i kulturowo też musimy działać. Nie możemy zamknąć się w domach. Planujemy dużo wydarzeń muzyczno-teatralnych – mówi dyrektor Radomir Piorun. – Zamierzamy wystawić spektakl w mojej reżyserii. Będzie to „Faust”. To oczywiście wolna interpretacja, bowiem takiego dzieła nie sposób przenieść na deskę sceniczną. To spektakl ruchowo-tekstowy, taneczny, z elementarni śpiewu. Planujemy go zaprezentować pod koniec tego roku.

W najbliższym czasie, bo już 18 września br., miłośników sztuki teatralnej czekają premiera i cykl przedstawień „Chama” w reżyserii Dariusza Matysiaka. W planach są też kolejne spektakle w ramach Kolskiego Teatru Otwartego im. Czesława Freundenreicha. Szef kolskiej instytucji kultury ma sporo pomysłów też na koncerty. – Mam sporo ofert zespołów muzycznych które u nas jeszcze nie gościły. Chcę się zorientować, na ile finansowo jestem w stanie podołać takim wyzwaniom. Mamy potencjał, ale jak będzie z realizacją – zobaczymy – dodaje Radomir Piorun. Zatem sezon artystyczny i jego rozmach będzie, niestety, uwarunkowany również sytuacją sanitarno-epidemiologiczną.

Wśród dobrych wiadomości są te o przeprowadzonym remoncie jednego z pomieszczeń, które dodatkowo będzie wykorzystywane na rożne działania artystyczne, oraz o tym, że już niebawem, prawdopodobnie z początkiem września br., ruszy Kawiarnia Kinowa. Miała być czynna od lipca, ale procedury związane z jej ponownym uruchomieniem się przedłożyły.

Poniżej galeria zdjęć z wczorajszego koncertu zespołu Kaćma.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here