Za 5 milionów! Nowa jakość w warsztatach ZST w Kole [FOTO]

0
558
„Nowoczesny technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego rozwoju powiatu tureckiego i kolskiego” to projekt współfinansowany z funduszy europejskich, do którego przystąpił Zespół Szkół Technicznych w Kole. W lutym 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu została podpisana umowa między starostami powiatów tureckiego i kolskiego, dotyczące realizacji projektu, który miał na celu wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt oraz rozbudowę bazy dydaktycznej i lokalowej szkół obydwu powiatów. W powiecie kolskim do przedsięwzięcia wytypowany został Zespół Szkół Technicznych, a wartość zadania opiewała na 3,5 mln złotych. Jak się jednak okazało, z wkładem własnym samorządu powiatowego i rozszerzeniem przebudowy warsztatów o 3 pracownie oraz budowę drogi wydatkowane fundusze przekroczyły 5 mln zł.
Pierwotnie nie zakładano wyremontowania wszystkich pomieszczeń warsztatowych, ale po zakończeniu I etapu władze powiatu zdecydowały o kompleksowym remoncie wszystkich pomieszczeń. Rozszerzono zatem zakres robót o II etap, a następnie o trzeci, czyli budowę nawierzchni biegnącej wzdłuż warsztatów. Oddanie jej do użytku przewidziane jest na 9 listopada br.
Zakończenie całego projektu, zgodnie z założeniem, jest zaplanowane na 2019 rok. Obecny etap realizacji całego przedsięwzięcia oscyluje w granicach 80 procent. Brakuje jeszcze wyposażenia w pomoce, sprzęt, oprzyrządowanie i narzędzia. W przyszłym roku kontynuowane będą jeszcze płatne staże dla uczniów w zakładach pracy.
Budynek szkoły przeszedł całkowite przeobrażenie. Z zewnątrz został ocieplony i zyskał nowa fasadę. Wymieniono większość okien i drzwi, posadzki, instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania. Rozprowadzono sieć internetową, alarmową, wentylacyjną i do monitoringu. Wszystkie korytarze warsztatów zostały pomalowane. Utworzono pracownie dla sprzedawców i trzy informatyczne. Wymieniono wiele sprzętów i powstała pracownia budowy samochodów, która niebawem zostanie wyposażona w niezbędne pomoce. Utworzono też jedną z dwóch pracowni chemicznych.
Największą jest jednak pracownia diagnostyki samochodowej. W niej właśnie odbyła się oficjalna uroczystość oddania do użytku inwestycji pod nazwą „Przebudowa części budynku warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Technicznych w Kole”. Aktualnie ani wielkością ani wyposażeniem nie przypomina tej sprzed roku. Dyrektor ZST, Jarosław Wasilewski, dodał też, że projekt zakłada także doposażenie głównego budynku ZST. – W trakcie ukończenia jest pracownia chemiczna do zajęć laboratoryjnych. Dwie pracownie informatyczne zostały wyposażenie w nowy sprzęt komputerowy wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Szkolne Centrum Informacji zostało wyposażone w nowe komputery. Ukończono i wyposażono też dwie pracownie konstrukcji maszyn. Podsumowując. Sprzęt komputerowy ZST został wymieniony prawe w całości. Zakupiono około 100 komputerów i laptopów, drukarki, kserokopiarki, tablice interaktywne, sprzęt fotograficzny, meble, ławki, krzesła do kilku pracowni itd. – mówił szef placówki oświatowej. Warto przy tym dodać, że w ramach projektu przeprowadzane są także kursy i szkolenia dla uczniów w kilku zawodach, przygotowujące ich do zdawania egzaminów zawodowych oraz płatne staże.
Przy okazji oddania inwestycji wszystkim, którzy przyczynili się do jej powodzenia, za pomoc, zaangażowanie i entuzjazm, dyrektor ZST wyraził podziękowania, a zaproszeni goście zrewanżowali się gratulacjami oraz życzeniami, by odnowiony obiekt jak najlepiej służył uczniom szkoły.
Poniżej galeria zdjęć z otwarcia warsztatów.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here