Podsumowali dotychczasowe badania archeologiczne na zamku

0
631
69965066_459720934581447_927744744463794176_n

Najpierw byli na miejscu wykopalisk, a potem w sali sesyjnej ratusza samorządowcy, badacze i zaproszeni goście odbyli spotkanie, mające na celu przedstawienie wstępnych wyników badań archeologicznych, jakie trwają na kolskim zamku.

Przypomnijmy. Na prośbę burmistrza badania finansuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu, a odbywają się one pod kierunkiem Tomasza Olszackiego oraz dr hab. Artura Różańskiego z UAM w Poznaniu.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli również burmistrz Krzysztof Witkowski, poseł na Sejm RP Leszek Galemba, prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz, radni miejscy oraz kierownik delegatury w Koninie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Grzegorz Budnik, pani profesor bardzo ciepło wypowiadała się o wynikach badań i zaznaczyła, że trzeba kontynuować działania zmierzające do ochrony tego bezcennego zabytku.

Swoją pomoc zadeklarował również poseł Leszek Galemba. – Zrobię wszystko, aby nasze państwa wsparło projekt zabezpieczenia i rewitalizacji ruin naszego zamku, bowiem mamy do czynienie z bezcennym zabytkiem architektury ważnym również społecznie – zaznaczył parlamentarzysta.

Tomasz Olszacki przedstawił zebranym wyniki badań. Są one bardzo interesujące. Odkryto pełen zarys wieży mieszkalnej, która okazała się drugą pod względem wielkości ze znanych obecnie takich średniowiecznych budowli.

Najważniejszą jednak informacją jest fakt, że budowę wieży mieszkalnej, która jest integralną częścią zamku, rozpoczął król Kazimierz Wielki, a nie jakiś wcześniejszy władca, bowiem w fundamentach znaleziono monetę, tzw. kwartnik Kazimierza Wielkiego, która emitowana była w latach 1365-1370. – Badania te są bardzo ważne w całym procesie zabezpieczenia i rewitalizacji ruin naszego zamku. Na to czekają mieszkańcy naszego miasta – powiedział burmistrz Koła Krzysztof Witkowski.

źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Kole

Czytaj także: Odkryto tajemnicę kolskiego zamku!