W kolejną rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddali hołd kolskim bohaterom

0
285

W ubiegłym roku, z okazji 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”, kolscy samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń, po raz pierwszy, złożyli kwiaty przy tablicach pamięci i mogiłach lokalnych bohaterów związanych z wojną polsko-bolszewicką. Wówczas powróciła pamięć o trzech wybitnych kolanach. Zwyczaj ten utrwalił się i dziś delegacje ponownie spotkały się w miejscach pamięci.

W związku z kolejną rocznicą wydarzeń z 1920 roku, ponownie wspominani byli: Michał Beksiak (1901-1942), burmistrz Koła w latach 1934-1939, który w okresie wojny polsko-bolszewickiej był żołnierzem Armii Ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, Władysław Klimaszewski (1856-1929), w latach 1919-1926 burmistrz Koła, który w czasie wojny polsko-bolszewickiej był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Kole oraz Czesław Freudenreich (1873-1939), właściciel fabryki fajansu w Kole, będący podczas wojny polsko-bolszewickiej komendantem Straży Obywatelskiej w Kole, która miała za zadanie ochronę ładu i bezpieczeństwa na zapleczu frontu.

Krótką uroczystość patriotyczną otworzył dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz, który przybliżył role, jakie w czasie zmagań odegrali nasi rodacy. Po przemówieniu nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci. W uroczystości udział wzięli: burmistrz Koła Krzysztof Witkowski, jego zastępca Lech Brzeziński, wicestarosta kolski Sylwester Chęciński, sekretarz Powiatu Kolskiego Artur Szafrański, dyrektor MTC Tomasz Nuszkiewicz, reprezentant Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha Jacek Skrycki oraz regionalista Kazimierz Kasperkiewicz.

źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Kole