W kolejną rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddali hołd kolskim bohaterom

0
215

W ubiegłym roku, z okazji 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”, kolscy samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń, po raz pierwszy, złożyli kwiaty przy tablicach pamięci i mogiłach lokalnych bohaterów związanych z wojną polsko-bolszewicką. Wówczas powróciła pamięć o trzech wybitnych kolanach. Zwyczaj ten utrwalił się i dziś delegacje ponownie spotkały się w miejscach pamięci.

W związku z kolejną rocznicą wydarzeń z 1920 roku, ponownie wspominani byli: Michał Beksiak (1901-1942), burmistrz Koła w latach 1934-1939, który w okresie wojny polsko-bolszewickiej był żołnierzem Armii Ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, Władysław Klimaszewski (1856-1929), w latach 1919-1926 burmistrz Koła, który w czasie wojny polsko-bolszewickiej był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Kole oraz Czesław Freudenreich (1873-1939), właściciel fabryki fajansu w Kole, będący podczas wojny polsko-bolszewickiej komendantem Straży Obywatelskiej w Kole, która miała za zadanie ochronę ładu i bezpieczeństwa na zapleczu frontu.

Krótką uroczystość patriotyczną otworzył dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz, który przybliżył role, jakie w czasie zmagań odegrali nasi rodacy. Po przemówieniu nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci. W uroczystości udział wzięli: burmistrz Koła Krzysztof Witkowski, jego zastępca Lech Brzeziński, wicestarosta kolski Sylwester Chęciński, sekretarz Powiatu Kolskiego Artur Szafrański, dyrektor MTC Tomasz Nuszkiewicz, reprezentant Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha Jacek Skrycki oraz regionalista Kazimierz Kasperkiewicz.

źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here