Uczcili 100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża [FOTO]

0
384
DSC08306

Hymnem PCK oraz uczczeniem minutą ciszy zmarłych członków PCK i honorowych dawców krwi rozpoczęły się obchody 100. rocznicy Polskiego Czerwonego Krzyża, które w miniony piątek miały miejsce w Miejskim Domu Kultury w Kole.

Organizatorami gali stulecia były Oddział Rejonowy PCK w Kole, Szkole Koło PCK w Liceum Ogólnokształcącym w Kole oraz chór Kantata oraz MDK w Kole. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Krzysztof Witkowski. – W PCK działa kilka tysięcy wolontariuszy, ochotników i działaczy, ale jest tylko jedno serce, które szczególnie bije dla PCK, jeden pracownik oddziału rejonowego w Kole, pani Jolanta Rowecka – powiedziała prowadząca galę, prezes Klubu Młodzieżowego Honorowych Dawców Krwi PCK w Kole Sylwia Pokrywczyńska. – W 2019 roku Polski Czerwony Krzyż obchodzi 100. rocznice powstania. W tej dostojny jubileusz wpisują się moje osobiste rocznice. W tym roku mija 50 lat mojej działalności społecznej. Minęło 40 lat pracy zawodowiec, a 1 lutego 2020 roku minie 35 lat pracy w biurze Oddziału Rejonowego PCK w Kole. Całe moje życie i serce to PCK. Był on w moim życiu i mojej rodziny był od dawna – mówiła Jolanta Rowecka, dzieląc się z zebranymi osobistymi wspomnieniami i refleksjami związani z członkami rodziny i ich tragicznymi wojennymi przeżyciami. – Praca w PCK to dla mnie nie tylko zawodowa codzienność, ale też wypełnienie rodzinnego testamentu, spłata długu wdzięczności…

Zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków, ochrona ludzkiej godności bez jakiejkolwiek dyskryminacji to przesłanie organizacji – mówiła Sylwia Pokrywczyńska. Rocznicowe uroczystości stały się zatem okazją do przypomnienia dziejów PCK, działalności tej organizacji w Kole, codziennej pracy, udziału członków i wolontariuszy w dziesiątkach imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i charytatywnych, organizowanych na terenie powiatu kolskiego. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc, obecni są młodzi ludzie w czerwonych strojach ze znakiem PCK. – Kiedyś, jako mała dziewczynka byłam pozorantem, później członkiem drużyny. Teraz razem z panią Agnieszką Frontczak, co roku przygotowujemy drużynę pierwszej pomocy do Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK – mówiła prowadząca, przypominając, że aktualnie drużyna z kolskiego LO jest wicemistrzem Polski, a dwa razy sięgała po mistrzowski tytuł. W 2020 roku koło PCK w kolskim ogólniaku będzie świętować 75-lecie działalności.

Setny jubileusz nie mógł upłynąć bez życzeń i powinszowań. Gratulacje członkom organizacji złożyli licznie zaproszeni goście, którzy podkreślali znaczenie pracy członków i wolontariuszy PCK. Uroczystość dała też sposobność uhonorowania Odznaką Honorową PCK II stopnia Ewy Woźniak oraz Mieczysława Wojtasika. Medal ten przyznano także nieobecnej na spotkaniu Stanisławie Ciszyńskiej. Ponadto Jadwiga Migus, Jadwiga Kowalska, Anna Marciniak, Ryszard Skorupski, Mieczysław Wojtasik i Sebastian Wyskocki, w obecności zebranych, odebrali odznaki na 100-lecie PCK.

Na koniec, w części artystycznej, wystąpił chór Kantata.

Poniżej galeria zdjęć z jubileuszowych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia.

Czytaj więcej o PCK w Kole