Trwa zbiórka na budowę pomnika-ławeczki Czesława Freudenreicha. Pomagają rodacy z USA

0
165

Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik-ławeczkę Czesława Freudenreicha. W tym celu najpierw wybrany został komitet ds. budowy pomnika, który przekształcił się w stowarzyszenie.

Więcej o inicjatywie: czytaj TUTAJ

W minionym tygodniu inicjatorów i działaczy spotkała miła niespodzianka. A to za sprawą przekazania znacznej sumy pieniędzy na budowę pomnika-ławeczki. Na pierwszym spotkaniu Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha gościło Edytę Zabłocką i Floriana Olejniczaka, reprezentujących wolę Klubu Koło nad Wartą Chicago USA.

Po otwarciu i powitaniu głos zabrał Florian Olejniczak. Powiedział, że rodakom z USA bardzo zależy na utrzymywaniu stałego kontaktu z miastem, w którym kiedyś mieszkali. W miarę możliwości dostarczane im są materiały i informacje dotyczące wielu aspektów życia w Kole. Podkreślił też, że kolanie zza oceanu wielkie znaczenie przypisują społecznym inicjatywom, dlatego pomysł trwałego uhonorowania Czesława Freudenreicha, zasłużył na ich szczególne wsparcie. Klub Koło nad Wartą Chicago USA przekazał na ten cel 500 USD, które zarządowi stowarzyszenia wręczyła Edyta Zabłocka.

Organizatorzy akcji serdecznie podziękowali za dar, wręczając reprezentantom klubu pierwszą symboliczną cegiełkę, zaprojektowaną przez Jacka Dziedziczaka, która swoim nominałem opiewała na kwotę 500 USD, i na której umieszczony został wymowny cytat zapisany w pamiętniku Czesława Freudenreicha pod datą 1-go września 1939 r. „Pamiętajcie moi najdrożsi, że gdybym umarł lub zginął, to macie zawsze w imię ojczyzny żyć i pracować na jej pożytek”. Edyta Zabłocka zapewniła, że zarówno podziękowanie, jak i cegiełka, dotrą do darczyńców z Klubu Koło nad Wartą Chicago w USA.

Następnie członkowie Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha przystąpiło do spraw, którymi zamierza się zająć w niedalekiej przyszłości. Oprócz głównego celu, jakim jest budowa pomnika-ławeczki, organizacja chce prowadzić inne działania i czynnie uczestniczyć w życiu miasta. Wśród wielu spraw przedstawiono szczegóły nowego projektu nazwanego „Kolska Czesławomania”, realizowanego przez Miejski Dom Kultury, który do współpracy zaprosił stowarzyszenie. Filmowa inicjatywa skierowana będzie do miłośników kamery, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, którzy w formie reportażu lub krótkiego filmu udokumentują dotychczasowe działania kolskich społeczników, upowszechniających wiedzę o życiu Czesława opartym na wielkich wartościach

źródło: MDK w Kole, zdjęcia Adam Wilk