Sprzedała nieletniemu piwo. Grozi jej kara grzywny

0
256

Pięć butelek piwa sprzedała 17-latkowi 47-letnia ekspedientka jednego ze sklepów w Kole. Teraz grozi jej surowa kara grzywny, natomiast właściciel sklepu może stracić pozwolenie na sprzedaż alkoholu.

Policjanci w związku z rozpoczęciem roku szkolnego prowadzili wzmożone patrole ukierunkowane głównie na zapewnienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas wczorajszego patrolu w Kole, policjanci Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii zainteresowali się czterema chłopakami, którzy wyszli ze sklepu z butelkami piwa w rękach, a ich wygląd wskazywał, że mogą to być osoby niepełnoletnie. Po ich wylegitymowaniu okazało się, że młodzi ludzie są w wieku od 16 do 17 lat. W rozmowie z nimi mundurowi ustalili, że piwo zakupił jeden z nich w pobliskim sklepie. 17-latek przyznał, że alkohol sprzedała mu ekspedientka, która nie upewniła się, czy klient jest osobą pełnoletnią. Kasjerka pomimo młodego wieku kupującego, nie zażądała od niego dokumentu tożsamości.

Sprzedawczyni popełniła przestępstwo i odpowie za złamanie przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Grozi jej kara grzywny. Poważne konsekwencje może ponieść również właściciel sklepu, któremu za niedopełnienie obowiązku nadzoru i dopuszczenie do takiego przestępstwa grozi utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.

Policja przypomina, że w przypadku wątpliwości, co do pełnoletniości nabywcy, sprzedający lub podający napoje alkohole, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek kupującego. Przypomina wszystkim sprzedającym i właścicielom punktów o bezwzględnym zakazie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim, będącym pod wpływem alkoholu oraz konieczności reakcji na spożywanie alkoholu na terenie sklepu.

źródło: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here