Sprzedała nieletniemu piwo. Grozi jej kara grzywny

0
447

Pięć butelek piwa sprzedała 17-latkowi 47-letnia ekspedientka jednego ze sklepów w Kole. Teraz grozi jej surowa kara grzywny, natomiast właściciel sklepu może stracić pozwolenie na sprzedaż alkoholu.

Policjanci w związku z rozpoczęciem roku szkolnego prowadzili wzmożone patrole ukierunkowane głównie na zapewnienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas wczorajszego patrolu w Kole, policjanci Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii zainteresowali się czterema chłopakami, którzy wyszli ze sklepu z butelkami piwa w rękach, a ich wygląd wskazywał, że mogą to być osoby niepełnoletnie. Po ich wylegitymowaniu okazało się, że młodzi ludzie są w wieku od 16 do 17 lat. W rozmowie z nimi mundurowi ustalili, że piwo zakupił jeden z nich w pobliskim sklepie. 17-latek przyznał, że alkohol sprzedała mu ekspedientka, która nie upewniła się, czy klient jest osobą pełnoletnią. Kasjerka pomimo młodego wieku kupującego, nie zażądała od niego dokumentu tożsamości.

Sprzedawczyni popełniła przestępstwo i odpowie za złamanie przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Grozi jej kara grzywny. Poważne konsekwencje może ponieść również właściciel sklepu, któremu za niedopełnienie obowiązku nadzoru i dopuszczenie do takiego przestępstwa grozi utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.

Policja przypomina, że w przypadku wątpliwości, co do pełnoletniości nabywcy, sprzedający lub podający napoje alkohole, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek kupującego. Przypomina wszystkim sprzedającym i właścicielom punktów o bezwzględnym zakazie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim, będącym pod wpływem alkoholu oraz konieczności reakcji na spożywanie alkoholu na terenie sklepu.

źródło: KPP w Kole