Siódma osoba w Wielkopolsce zakażona koronawirusem

0
185
Pilne-2

Dziś, tj. w sobotę, 14 marca br., potwierdzony został kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce. Wykryto go u mieszkanki powiatu poznańskiego. Kobieta w średnim wieku przebywała w kwarantannie. Dziś trafiła do szpitala w Poznaniu po dodatnim wyniku badań próbek w laboratorium. Stan zdrowia pacjentki jest określany jako dobry. To 7. osoba zarażona koronawirusem w Wielkopolsce, jedna zmarła. Obecnie 6 osób – mieszkańców Wielkopolski – przebywa w szpitalu bądź kwarantannie.

Jak informuje Biuro Prasowe wojewody wielkopolskiego, dotychczas kwarantanną objęto 322 osoby, 52 osoby są hospitalizowane. Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Trybusz powiadomił, że pobierane są próby do badań przez laborantów jeżdżących w ambulansach. Laboratorium mikrobiologii i parazytologii wykonało ponad 150 badań. Trwają przygotowania do zwiększenia od przyszłego tygodnia wydajności technicznej laboratorium w zakresie badań. – Z rezerwy celowej zakupiliśmy dwa aparaty, w tym jeden całkowicie zautomatyzowany oraz dwie wirówki do przygotowania próbek – zapowiedział A. Trybusz.
Trwa przekazywanie pacjentów ze szpitala miejskiego przy ul. Szwajcarskiej, który został wyznaczony przez wojewodę wielkopolskiego we współpracy z NFZ jako szpital dedykowany leczeniu i opiece nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Wszystkie oddziały zostaną zamienione w zakaźne i obserwacyjne. W poniedziałek szpital powinien być w pełnej gotowości i dysponować 406 łóżkami dla chorych. W ramach zabezpieczenia chorych pacjentek w ciąży, od 16 marca, szpital ginekologiczno–położniczy przy ul Polnej w Poznaniu wydzieli dedykowany oddział z wydzielonym personelem lekarskim i pielęgniarskim oraz wyodrębnioną izbą przyjęć służącą segregacji pacjentek. Nie będzie przenoszenia pacjentów szpitala z uwagi na przeprowadzoną wewnętrzną reorganizację szpitala.
Trwa akcja informacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach dotychczasowych działań, NFZ uruchomił teleporady dla lekarzy podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Z informacji wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego wynika, że apteki funkcjonują bez zakłóceń, choć występują przejściowe braki w środkach dezynfekujących.
Wojewoda wielkopolski otrzymał zapewnienie ze strony dowódcy 12. Brygady WOT płk. Rafała Miernika o gotowości żołnierzy do wsparcia w działaniach na poznańskiej Ławicy przy zbieraniu ankiet lokalizacyjnych. Żołnierze WOT mogą także udzielić wsparcia  samorządom w organizacji punktów informacyjnych i pomocy weteranom.
Wczoraj podczas konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów poinformowano o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Wiąże się on z wstrzymaniem międzynarodowego ruchu kolejowego i lotniczego. Tymczasowo zamknięte zostaną granice dla cudzoziemców. Zakaz nie dotyczy cudzoziemców mieszkających i legalnie pracujących w Polsce, ale muszą oni zostać poddani 14-dniowej kwarantannie. Polacy wracający z zagranicy także zostaną objęci 14-dniową kwarantanną. Ograniczenia na granicach wchodzą w życie w nocy z soboty na niedzielę. Na razie zostały wprowadzone na 10 dni z możliwością przedłużenia.

Ponadto ograniczono działanie galerii handlowych, w których otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, apteki i pralnie. Restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie zostają zamknięte dla klientów, ale mogą świadczyć usługi na wynos. Zakazane zostają zgromadzenia powyżej 50 osób, w tym również w kościołach.

Ruch wewnątrz kraju będzie się odbywał bez zmian. Utrzymany zostanie przepływ towarów. Nie ma żadnych podstaw, ani obaw, aby Polakom zabrakło żywności. Jak zapewnił premier, Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Poza galeriami handlowymi wszystkie sklepy mają działać. Otwarte mają być także placówki bankowe. Premier zaapelował do pracodawców o maksymalne umożliwienie pracownikom wykonywanie obowiązków zdalnie.