„Pochodzę z Witowa” to trzecia publikacja o gminie Osiek Mały [FOTO]

1
1210
DSC05435

Witowo ma niezwykłe szczęście do społeczników, regionalistów oraz osób chętnych do spisywania wspomnień. Na lokalnym rynku pojawiła się bowiem druga publikacja o tej miejscowości. „Pochodzę z Witowa” Czesławy Musiał trafiła do czytelników w ilości 200 egzemplarzy staraniem Gminnej Biblioteki Publicznej w Osieku Małym oraz wydawnictwa „Gęsie Pióro”. Książkę zrecenzował pochodzący z Koła aktor, reżyser i pisarz, Maciej Kowalewski.

Rok temu mieszkańcy gminy mogli zapoznać się książką pt. „Witowo”, wydaną przez stowarzyszenie Tradycja – Kultura – Region „Zatrzymać Czas”. Autorką „Pochodzę z Witowa” jest Czesława Musiał, polonistka i rodowita witowianka. Po studiach wróciła do swojej małej miejscowości, gdzie przez 38 lat uczyła języka polskiego w gminnych szkołach.

Niedawno spisała swoje wspomnienia w zeszytach. Potem sama wydrukowała w kilku egzemplarzy, z których jeden trafił do biblioteki w Osieku Małym. Ale ponieważ wspomnieniowa opowieść od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, jeden egzemplarz nie był w stanie zaspokoić czytelniczych apetytów wszystkich zainteresowanych. Zrodził się zatem pomysł, by książkę wydać w większym nakładzie.

Stało się to dzięki osieckim samorządowcom i zwiększonym środkom dla gminnej biblioteki. Za tę pomoc wójt Marek Górczewski oraz przewodniczący Rady Gminy Osiek Mały Sławomir Makarowicz odebrali podziękowania podczas promocji, jaka z udziałem wielu zaproszonych gości odbyła się w Domu Strażaka w Dębach Szlacheckich.

Wyjątkowo ciepło autorka podziękowała także dyrektor osieckiej książnicy, Elżbiecie Miśkiewicz, oraz recenzentowi, Maciejowi Kowalewskiemu, którego rodzice byli na spotkaniu.

Pochodzę z Witowa” to subiektywna podróż autorki do połowy XX wieku, prowadzona żywym i pełnym emocji językiem, z plastycznymi opisami. Czesława Musiał bardzo szczegółowo opisuje w niej życie mieszkańców wsi sprzed 50 i 60. lat. Jej zapiski są źródłem wiedzy o historii regionu i niewątpliwie stanowią uzupełnienie informacji zawartych w publikacji o Witowie sprzed roku.

Wspomnienia Czesławy Musiał są trzecią książką wydaną książką o gminie Osiek Mały. Pierwszą jest monografia „Osiek Mały – dzieje gminy” pod redakcją Krzysztofa Witkowskiego, której promocja odbyła się w listopadzie 2014 roku.

Poniżej galeria z promocji książki Czesławy Musiał. Zapraszamy do obejrzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here