Robert Andre odebrał akt nadania tytułu i statuetkę Honorowego Obywatela Miasta Koła [FOTO]

0
713
To była ważna uroczystość. Koło otrzymało bowiem kolejnego honorowego obywatela. Jest nim Robert Andre, który w otoczeniu rodziny, przyjaciół, sympatyków oraz samorządowców, przedstawicieli wielu placówek, instytucji i organizacji, dziś, podczas uroczystości w ratuszu, odebrał akt nadania tytułu i statuetki Honorowego Obywatela Miasta Koła za zasługi w zakresie działalności na rzecz miasta w obszarze kultury, sportu, zdrowia i oświaty oraz za rozwój przedsiębiorczości.
Przyznane wyróżnienie to skutek wniosku, jaki w grudniu 2017 roku, do Rady Miejskiej w Kole złożył przewodniczący Artur Szafrański. Na posiedzeniu, 11 stycznia br., kapituła jednogłośnie go poparła, co w konsekwencji 31 stycznia 2018 doprowadziło do przyjęcia przez radnych uchwały w zakresie przyznania Robertowi Andre tytułu Honorowego Obywatela Miasta Koła.
Zanim jednak główny bohater uroczystości odebrał akt nadania oraz statuetkę, przewodniczący przybliżył zebranym jego postać. – Robert Andre z zawodu jest inżynierem chemikiem, absolwentem Politechniki Poznańskiej, a obecnie prezesem zarządu spółki Andre Abrasive Articles, autorem wielu publikacji i patentów z zakresu chemii i materiałów ściernych. (…) W 1987 roku zarejestrował własną działalność gospodarczą pod nazwą Zakład Wytwarzania Materiałów Ściernych, który w 1990 roku przybrał obecną nazwę – mówił Artur Szafrański.
Robert Andre w kolskim środowisku znany jest jako pracodawca zapewniający przyjazne i ergonomiczne warunki oraz stabilizację swoim pracownikom. To również człowiek współpracujący z różnymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami regionu kolskiego. Pełni wiele społecznych funkcji, jest sponsorem licznych imprez kulturalnych i społecznych, fundatorem oraz inicjatorem wielu kulturalnych i społecznych przedsięwzięć.
Robert Andre znany jest także ze swojej pasji fotografowania. Jest współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kolskiego Klubu Fotograficznego „Fakt” im. prof. dr. Tadeusza Cypriana. To również kurator, autor i juror licznych konkursów i wystaw fotograficznych, w tym Międzynarodowego Konkursu „Portret”, a także twórcą Kolskich Spotkań z Fotografią.
Wszystkich zasług Roberta Andre, który dotychczas został uhonorowany wieloma odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami, z których najważniejsze to Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP oraz Odznaka za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego nadana przez marszałka, nie sposób wyliczyć. Jego działalność to część historii współczesnej Koła i powiatu. I właśnie w uznaniu wszystkich tych dokonań oraz starań na rzecz lokalnego społeczeństwa dziś mógł być głównym bohaterem uroczystości, przyjmując gratulacje, podziękowania oraz życzenia dalszych sukcesów zawodowych oraz szczęścia osobistego. – Z dumą dołączamy pana do grona Honorowych Obywateli Miasta Koła. Pana działalność rozsławia nasz gród, dlatego w tej szczególnej chwili pragniemy podziękować za pański wkład w rozwój regionu – mówił przewodniczący Artur Szafrański.
Ale akt nadania tytułu nie był jedynym miłym akcentem spotkania w ratuszu. Z rąk kolskiego regionalisty, Ewarysta Jaśkowskiego, Robert Andre otrzymał miniaturkę aktu wraz z decyzją naczelnika miasta Koła, wydaną 23 marca 1987 roku, zezwalającą na wykonywanie rzemiosła dla Roberta Andre i Jana Łopatki, podpisaną właśnie przez Ewarysta Jaśkowskiego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że uroczystość w ratuszu zbiegła się z 31. rocznicą powstania firmy Roberta Andre.
Ponadto od posła Leszka Galemby otrzymał wyróżnienie przyznane przez wojewodę wielkopolskiego. – Na wniosek Kolskiej Izby Gospodarczej, wojewoda wielkopolski odznaczył pana Roberta Andre Medalem Witolda Celichowskiego, pierwszego wojewody poznańskiego II Rzeczypospolitej w podziękowaniu za pracę zawodową i społeczną oraz z życzeniami dalszych sukcesów – odczytał poseł Leszek Galemba.
Za wszystkie miłe słowa Robert Andre serdecznie podziękował. – W naszym mieście jest wiele osób, które mogłyby predestynować do tego tytułu. Dlatego długo myślałem, dlaczego mnie ten zaszczyt spotkał. Wymyśliłem zatem teorię, że chyba jestem przedstawicielem przemian, które nastąpiły w naszym kraju od tego roku, kiedy założyłem firmę. Budowałem ją od zera, coś z niczego. Ten tytuł traktuję zatem jak symbol tego, co można i co trzeba było w tym czasie zrobić. To symbol przemian, które w tym czasie w Polsce miały miejsce – mówił Robert Andre, dzieląc się ze zgromadzonymi osobistymi refleksjami na temat przyjazdu do Koła, rozpoczęciu tu życia i dalszych losów. Przy okazji nie omieszkał zwrócić uwagi na to, że za spory swój sukces uważa, iż dwoje jego dzieci, od kilku lat, pracuje w rodzinnej firmie. Podkreślił dumę z faktu, że nie chcą wyjeżdżać z Koła i kontynuują wspólne dzieło. Na koniec jeszcze raz podziękował za nadany mu tytuł, dziękując przy tym swojej żonie, która przyczyniła się do tego, że może dziś odbierać to wyróżnienie, oraz podzielił się refleksją: „To, co robisz dla siebie, umrze razem z tobą. To, co robisz dla innych, jest wieczne”.
Wręczeniu wszystkich wyróżnień towarzyszyły kwiaty, które w dużej mierze powędrowały na ręce małżonki Roberta Andre, stojącej u jego boku i wspierającej go w pracy zawodowej.
Uroczystość uświetnił krótki występ uczniów PSM w Kole, Justyny Królik i Otylii Polewskiej oraz opiekuna, Aliny Królik.
Poniżej fotorelacja z dzisiejszego wydarzenia. Zapraszamy.