W ramach projektu MDK-u „Zagrajmy jak w 1918 roku” wzięli udział w lekcji bibliotecznej

0
212

Lekcja biblioteczna „Walki o niepodległość w byłym województwie kaliskim 1793-1918”, która odbyła się w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, rozpoczęła obchody Święta Niepodległości, w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury w Kole „Zagrajmy jak w 1918”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole wysłuchali, wzbogaconego o pokaz multimedialny, wykładu dr. Mariusza Kaszyńskiego – absolwenta Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych w zakresie stosowania informatyki na Politechnice Łódzkiej, nauczyciela dyplomowanego w Zespole Szkół Technicznych w Kole, wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa im. Wojciecha z Brudzewa oraz autora artykułów o tematyce historycznej, zamieszczanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej i książek „Szkoła zawodowa w Kole i powiecie kolskim”, „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego. Rezydencje powiatu tureckiego” i „Kolskie biogramy”.

Zagrajmy jak w 1918” to nazwa zadania zainspirowanego wydarzeniami artystycznymi, odbywającymi się Kole, tuż po ucieczce zaborców. W zbiorach kolskiego muzeum znajduje się afisz informujący o tym, że 16 i 17 listopada 1918 roku, na deskach nieistniejącego już dziś teatru, odbyła się premiera komedii Jana Szutkiewicza (Szukiwicza) pt. „Popychadło”, w której grali kolscy aktorzy-amatorzy. Obchody święta, obok spotkań z regionalistami w PiMBP, uzupełni m.in. wystawa okolicznościowa i lekcje muzealne w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

źródło i zdjęcia: PiMBP w Kole