Prowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną nad wodą

0
106
317-253662

Kolscy policjanci, w minioną sobotę, w Brdowie prowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Funkcjonariusze edukowali przybyłych, w jaki sposób należy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, a ratownicy WOPR-u wraz ze strażakami uczyli jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.

Policjanci z Koła i Babiaka, pracownik inspekcji sanitarnej, strażacy, a także ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Koła i Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole edukowali dzieci i dorosłych, jak zachowywać się podczas wakacji, aby było bezpiecznie. Przypominali, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska i stosować się do regulaminu i znaków ustawionych na plażach. Pracownica Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole mówiła o zagrożeniach związanych z kleszczami oraz o sposobie postępowania w przypadku ukąszenia przez te pajęczaki, , natomiast ratownicy WOPR-u oraz strażacy udzielali instruktażu prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Strażacy na fantomie pokazali jak działa defibrylator, czyli urządzenie, które przy pomocy impulsu elektrycznego może przywrócić prawidłowy rytm serca. Funkcjonariusze podkreślali, że nie potrzeba przechodzić żadnego specjalistycznego kursu do obsługi tego urządzenia. Ważne jest, aby się nie bać i wykonywać polecenia zgodnie z instrukcją.

Ponadto policjanci w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze niszczą życie”, zaprezentowali rodzicom walizkę narkotykową, która zawiera substancje wyglądające identycznie jak substancje odurzające oraz przedmioty służące do ich zażywania i przechowywania. Funkcjonariusze szczegółowo omówili rodzaje uzależnień oraz sposoby postępowania w przypadku ich wystąpienia. Wskazali także zachowania, które mogą świadczyć o kontaktach młodzieży ze środkami odurzającymi i których nie należy lekceważyć.

Na zakończenie, wszystkim obecnym plażowiczom wręczono ulotki prewencyjne, przypominające zasady bezpiecznego korzystania w wypoczynku wodnego.

źródło i zdjęcia: KPP w Kole

O innych akcjach profilaktycznych policjantów, strażaków i PSSE czytaj TUTAJ