Proste pomysły na świąteczne dekoracje w domu

0
137

Co prawda do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, ale wszyscy wiedzą, jak szybko on mija. Dlatego o dekoracjach świątecznych warto pomyśleć wcześniej. Dziś zapraszamy na krótki przegląd prostych sposobów na wyczarowanie magii świąt w kilka chwil.

Te ozdoby świąteczne na pewno masz w domu

Ozdoby świąteczne mają to do siebie, że się nie przeterminowują, więc na pewno w każdym domu znajdzie się co najmniej kilka. Najczęściej mowa o bombkach i wieszanych na choince aniołkach. Już przed świętami można je wykorzystać do przygotowania niedużych, ale bardzo gustownych dekoracji. W tym celu warto wybrać duże, ręcznie robione bombki. One najpiękniej zaprezentują się między doniczkami na parapecie, na półce przy zdjęciach w ramkach lub na stoliku kawowym. Jeszcze lepiej prezentują się klasyczne okrągłe bombki w towarzystwie tych stylizowanych na szyszki, pierniki, anioły itp. Wszystkie mają tę samą zaletę – kojarzą się wyłącznie ze świętami, więc ich pojawienie się w domu zwiastuje rychłe nadejście świąt.

Jeśli zależy nam na bardziej okazałych dekoracjach, można wykorzystać też łańcuchy choinkowe i światełka, które tradycyjnie wieszamy na choince. W niektórych domach na pewno znajdą się podświetlane gwiazdy, które tradycyjnie trafiają na czubek choinki. Jeśli samą choinkę chcemy ubrać krótko przed świętami, gwiazda może być wykorzystana wcześniej jako ozdoba np. na komodę.

Stroik świąteczny na stół i na drzwi

Stroiki świąteczne to dekoracja wybitnie sezonowa – rzadko przechowujemy ją w domu cały rok. Na szczęście stroiki nie są drogie i warto o nich pamiętać przy świątecznych zakupach. W domu wykorzystuje się dwa rodzaje stroików – na drzwi i na stoły. Przy czym ten drugi rodzaj ma raczej umowną nazwę – mowa po prostu o stroikach, które można położyć na płaskiej powierzchni. Faktycznie najczęściej trafiają na stoły, ale można je ułożyć także na komodach, parapetach lub konsolach. Mają różne wielkości i kształty. Łączą je gałązki igliwia i świąteczne dodatki. Mogą to być nieduże bombki, malowane szyszki, kokardy, sztuczne kwiaty itp. W niektórych stroikach wykorzystuje się naturalne dodatki – orzechy, pomarańcze, laski wanilii. Stroik świąteczny na stół najczęściej ma przynajmniej jedną świecę.

Stroiki na drzwi przyjmują postać okrągłych, niedużych wianków. Mogą być dekorowane symetrycznie, ale nie jest to regułą. Często w górnej części mają bardziej okazałe dekoracje. Ponieważ są robione z myślą o wieszaniu na drzwiach, mają tylko jedną stronę. Raczej nie nadają się do wieszania na hakach pod sufitem lub w innych miejscach, w których byłyby wyeksponowane obie strony.

Dekoracje świąteczne outdoorowe

Kompletując dekoracje świąteczne, warto pamiętać także o tych, które udekorują elewację domu i ogród. Tu do wyboru są sznury lampek, girlandy świetlne i projektory, które wyświetlają na elewacjach motywy świąteczne, najczęściej w formie padającego śniegu lub migocących gwiazdek. Coraz częściej widuje się także dekoracje outdoorowe trójwymiarowe – święcące renifery, mikołaje, bałwanki lub aniołki. Przy aranżowaniu dekoracji zewnętrznych warto trzymać się jednego motywu lub kolorystyki. Dzięki temu całość będzie robiła spójne wrażenie.

Dekoracje zewnętrzne najlepiej prezentują się po zachodzie słońca, dlatego warto trochę opóźnić zasłanianie okien, by się nimi w pełni nacieszyć. To też dobry powód, by udać się na wieczorny spacer i przy okazji obejrzeć domy dekorowane przez sąsiadów.

Tekstylia dekoracyjne na święta

Dekoracja domu nie byłaby pełna bez wykorzystania tekstyliów świątecznych. Tu wybór jest naprawdę ogromny, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Najpopularniejsze są obrusy z motywami świątecznymi oraz utrzymane w podobnym stylu bieżniki. Ich kolorystyka na ogół oscyluje wokół bieli, czerwieni i złota z dodatkami zieleni.

Kolejnym niedrogim i bardzo efektownym dodatkiem tekstylnym są poszewki na poduszki z motywami świątecznymi. Ich zaletą jest ponadczasowość. Kupione raz będą służyły wiele lat. Najczęściej widuje się na nich choinki, renifery i mikołaje, czasem zapakowane prezenty lub szopki świąteczne. Bardzo popularne są też poduszki z motywami zimowymi, które posłużą dłużej niż tylko przez krótki okres świąt.

Zmiana zasłon z okazji świąt praktykowana jest nieco rzadziej niż zmiana poszewek na poduszki, niemniej warto przyjrzeć się i tej możliwości. Jeśli zależy nam na spójnej dekoracji domu na święta, niekoniecznie musimy szukać zasłon z motywem świątecznym. Wystarczą jednobarwne zasłony w kolorze soczystej czerwieni lub zieleni.

artykuł partnera