Pożegnanie lata ze Świętem Pieczonego Ziemniaka w tle

0
204

Od kilku lat, we wrześniu, w kłodawskiej „dwójce”, zjawiają się tłumy gości. Tak było też 21 września br., podczas kolejnej edycji Święta Pieczonego Ziemniaka, które przebiegało pod hasłem „W dawnej Polsce”. Tematyka tegorocznej imprezy podyktowana została obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inicjatorem przedsięwzięcia od samego początku jest Kłodawskie Stowarzyszenie Szkolne „Rawita”, działające przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie. W tym roku współorganizatorem był również Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie.

Ziemniaki stały się pretekstem do wspólnego spotkania i zabawy. Trudno się temu dziwić, wszakże nie maleje apetyt uczniów, rodziców i mieszkańców miasta na swojskie dania przygotowywane z ziemniaków. Powodzeniem cieszą się placki ziemniaczane z gzikiem, pyra z gzikiem, czy jesienne warzywa z kociołka w żarze ogniska. Ale smakują też pajdy chleba ze smalcem, ogórki kiszone, zupa dyniowa oraz słodkie śliwki z kruszonką. Podczas imprezy kalorie łatwo było spalić w trakcie różnorakich konkursów sprawnościowych, m.in. w wyścigach w workach czy celnych rzutach pyrą. Nie zabrakło też dmuchanych zjeżdżalni, występów artystycznych, loterii i przejazdów bryczką. Były również występy artystyczne, ziemniaczane gry i zabawy dla całych rodzin.

Wiele atrakcji, m.in. wyplatanie koszy z wikliny, zakuwanie w dyby, pranie na tarze i wspólne tańce z epoki, strzelanie z łuku czy pisanie gęsim piórem, zaczerpnięto z epoki średniowiecza, a punktem kulminacyjnym spotkania była koronacja. W asyście dam dworu, rycerzy, giermków na głowę dyrektor Doroty Sylwestrzak nałożono złotą koronę i nadano tytuł królowej szkolnego grodu. Ciekawostką okazała się wystawa glinianych naczyń, przedmiotów codziennego użytku charakterystycznych dla czasów dawnych. Wspólnej zabawie sprzyjała piękna pogoda, dobre humory i miła atmosfera.

źródło i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłodawie