Ostatnie szlify na wodzie brdowskich wioślarzy

0
130

Młodzi wioślarze z Brdowa, od maja, intensywnie przygotowują się do najważniejszej imprezy sezonu czyli mistrzostw Polski, które odbędą się na znanym torze regatowym Malta w Poznaniu. Początkowo treningi odbywały się na Jeziorze Brdowskim. Zawodnicy trenowali na czwórce podwójnej ze sternikiem. Pierwsze wakacyjne tygodnie treningi trwały od rana.

Od 19 do 29 lipca br. młodzi wioślarze uczestniczyli w zgrupowaniu przygotowującym do mistrzostw w miejscowości Wielonek nad Zalewem Koronowskim. W obozie uczestniczyła grupa 11 zawodników od piątej do ósmej klasy. Cały pobyt poświęcony był doskonaleniu techniki wiosłowania. Pracowano nad siłą oraz wytrzymałością, jak również szlifowano starty i finisze. Treningi odbywały się dwa razy dziennie w różnej konfiguracji. Wioślarze pływali w czwórkach oraz dwójce.

W ramach bardzo dobrej współpracy z klubem RTW Lotto Bydgostia udało się wypożyczyć czwórkę podwójną ze sternikiem, która ma znacznie lepsze parametry niż ta będąca w posiadaniu brdowskich wioślarzy. Również w ramach współpracy połączono siły i kluby wspólnie wystawiają dwójkę podwójną chłopców, którzy wystartują pod brdowskimi barwami.

Ośrodek, w którym zawodnicy zostali zakwaterowani, znajduje się w lesie, skąd do najbliższej miejscowości jest kilka kilometrów. Warunki te sprzyjały koncentracji realizacji wyznaczonych celów przez trenera. Zawodnicy biorący udział w zgrupowaniu to uczniowie Zespołu Szkół w Brdowie oraz Szkoły Podstawowej w Babiaku. Jednostka OSP Brdów, w ramach bardzo dobrze układającej się współpracy z klubami MKS Brdów, UKS Brdów i szkołą, wypożyczyła ponton, dzięki czemu trenerzy mogli zabezpieczyć każdy trening na wodzie. – Nasi młodzi adepci wioślarstwa z Brdowa oraz Babiaka bardzo solidnie trenowali w czasie zgrupowania przed Mistrzostwami Polski. Zalew Koronowski sprzyjał treningom. Las i woda sprzyjały skupieniu się nad poprawą techniki pływania – powiedział dyrektor szkoły w Brdowie Dariusz Racinowski. – Zawodnicy przyjechali do Wielonka z wyraźnie określonymi zadaniami. Mimo drobnych trudności, udało się je zrealizować. Treningi poprawiły technikę pływania oraz zwiększyły wytrzymałość zawodników. Dwa treningi przeprowadziła reprezentantka Polski zawodniczka klubu Lotto Bydgostia Małgorzata Strybel. Myślę, że ten czas dobrze został wykorzystany i przepracowany – dodał trener Bartosz Mikołajczyk.

źródło i zdjęcia: MKS „Brdów”