Nie wszystkie instytucje miały w niej swoich przedstawicieli, więc radni uchylili uchwałę. Co dalej z Miejską Radą Seniorów?

0
225

Pod koniec lutego, w Kole, powołana została Miejska Rada Seniorów. Inicjatywa wypłynęła ze Stowarzyszenia Klub „Trzecia Zmiana”, który zainteresował nim przewodniczącego Rady Miejskiej, Artura Szafrańskiego. Rajcy przychylili się do tego wniosku i podjęli uchwałę, na mocy której Miejska Rada Seniorów powstała. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie do niej wyborów, co zostało zrobione.

Wybór 8 członków ogłoszony został 9 lipca, ale na tym kończy się działalność organu w wyłonionym składzie. Jak się bowiem okazało, wybór stał się powodem krytyki i niezadowolenia, a ostatecznie również uchylenia przez radnych uchwały o powołaniu rady.

Krótka dyskusja na ten temat odbyła się podczas minionej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Kole. – Proponuję, abyśmy do porządku obrad wprowadzili projekt uchwały o uchyleniu uchwały z dnia 28 lutego 2018 roku ws. powołania Miejskiej Rady Seniorów oraz nadania jej statutu – poinformował przewodniczący Artur Szafrański. – Ci z państwa, którzy się interesowali powołaniem Miejskiej Rady Seniorów wiedzą, że została wyłoniona grupa kandydatów, jednak cały proces rekrutacji, tworzenia organu i wyłonienia kandydatów, w opinii także osób, które startowały i starały się o miejsce w radzie, nie został przeprowadzony tak, jak powinien. W związku z tym, nie mając możliwości unieważnienia tego konkursu, bo takiej urząd sobie nie pozostawił, jedynym wyjściem jest uchylenie uchwały. Ubolewam nad tym bardzo, ale mam nadzieję, że wrócimy do tematu we wrześniu bądź w sierpniu, z odpowiednimi poprawkami w statucie. Aktualnie w radzie nie ma przedstawicieli wszystkich instytucji i stowarzyszeń działających na terenie Koła na rzecz osób starszych. Stąd taki, a nie inny projekt uchwały – kontynuował Artur Szafrański, a jego wniosek został przyjęty jednogłośnie i przegłosowany.

Przypomnijmy. Celem powołania Miejskiej Rady Seniorów było stworzenie możliwości kolskim seniorom wpływu na sprawy dotyczące mieszkańców, jak również szansy na większy i aktywniejszy ich udział w życiu społecznym miasta. Miejska Rada Seniorów miała być organem doradczym i inicjatywnym, miała reprezentować interesy starszego pokolenia oraz sygnalizować władzy samorządowej potrzeby tej grupy wiekowej.

Jaki zatem będzie los organu? Biorąc jednak pod uwagę interesy seniorów, należy mieć nadzieję, że temat wróci pod obrady samorządu.