Nauczyciele rozpoczęli strajk! Dziś w szkołach na terenie całego powiatu znikoma liczba uczniów! Jak będzie jutro?

0
577

Zaczął się ogólnopolski strajk środowiska oświatowego! Do protestu przystąpiły wszystkie szkoły i przedszkola publiczne na terenie Koła. W żadnej nie było dziś zajęć dydaktycznych, ale dzieci i młodzież mieli zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W zdecydowanej większości nie pracowali też nauczyciele siedmiu placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Kole.

W gminie Kłodawa strajk objął trzy szkoły podstawowe, tj. dwie w Kłodawie i SP w Bierzwiennej Długiej. Strajkują nauczyciele w Chodowie. Podobnie sytuacja wygląda w gminach Olszówka i Przedecz. Protestują również pedagodzy na terenie kościeleckiego samorządu, który jest organem prowadzącym dla czterech szkół. Nie inaczej jest w gminie Grzegorzew. Do akcji włączyły się wszystkie publiczne placówki oświatowe.

Strajkują też wszystkie jednostki oświatowe gminy Babiak, tj. dwie szkoły, dwa oddziały przedszkolne i jedno przedszkole. To około 70 procent kadry pedagogicznej oraz 38 obsługi. Uczniowie, którzy przyszli na zajęcia, podobnie jak w innych gminach, mieli zapewnioną opiekę Odbywały się zajęcia przygotowujące gimnazjalistów do zbliżającego się egzaminu, które w gminie Babiak mają się odbyć. Komisje są utworzone.

Protest objął także szkoły w gminach Koło i Dąbie, aczkolwiek w tej pierwszej nie strajkuje przedszkole w Powierciu. W gminie Osiek Mały do strajku przystąpiły wszystkie placówki, czyli w Osieku Wielkim, Dębach Szlacheckich, Łuczywnie, Drzewcach oraz w Budkach Nowych, ale w 100 procentach protestuje tylko kadra w Budkach.

W całym powiecie w szkołach i przedszkolach, na zajęcia przyszła znikoma liczba dzieci i młodzieży. Na przykład żaden uczeń nie przyszedł do placówek w Barłogach, Bylicach, Dobrowie, Sokołowie i Przedczu. Jedno dziecko pojawiło się m. in. w Ruszkowie Pierwszym, Wrzącej Wielkiej i Dąbiu.

Ogólnie rzecz ujmując, szkoły i przedszkola były dziś niemal puste. Na zajęcia przyszedł znikomy odsetek wychowanków – od kilku do kilkunastu uczniów. Reszta pozostała w domach. Najwięcej dzieci, 43, pojawiło się w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Kole, gdzie strajkowało 4 nauczycieli. Opiekę nad maluchami przejęło 8 nauczycielek, które do protestu nie dołączyły, oraz 11 pracowników.

Co będzie jutro i jak długo potrwa akcja protestacyjna? Dziś nikt tego nie wie…