Wernisażowi wystawy pokonkursowej pt. „Koło – piękne miasto” towarzyszyło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień. Wydarzenie miało miejsce wczoraj w hotelu Mazurek w Kole. Tam bowiem prace fotografików znalazły swoje miejsce. Zawisły na ścianach hotelowych korytarzy.
– Nie ukrywam radości, że sztuka zajmuje przestrzeń, której wcześniej w naszym mieście nie zajmowała. Cieszę się ogromnie, że pozyskaliśmy do współpracy panią Paulinę. Mam nadzieję, że to dopiero początek naszych wspólnych przedsięwzięć – powiedział dyrektor MDK-u, Radomir Piorun zaraz po tym, jak menedżer hotelu, Paulina Mazurkiewicz, powitała gości przybyłych na artystyczne wydarzenie.
Wystawa, która znalazła miejsce w hotelu Mazurek, jest efektem konkursu fotograficznego pn. „Koło – piękne miasto”. – Ideą tego przedsięwzięcia było pokazanie naszego miasta. Może troszeczkę przewrotne było dodanie do tytułu „piękne”, ale każdy mieszkaniec patrzy przede wszystkim sercem na miejsce, w którym mieszka. Dosyć szeroka tematyka nie odnosi się tylko do miasta i przestrzeni architektonicznej, ale również do plenerów, ponieważ Koło jest pięknie usytuowane w dolinie Warty. We wszystkich porach roku, w różnym oświetleniu, ukazują się wspaniałe obrazy – powiedział instruktor MDK-u, Arkadiusz Gołębowski, zaznaczając, że przestrzeń, w której zdjęcia zostały wyeksponowane, daje szansę na to, by wystawa przetrwała, a nie była jedynie artystyczną efemerydą. – Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała dłużej. Chcielibyśmy zaangażować się w promowanie kultury w Kole – dodała Paulina Mazurkiewicz.
Aby budować napięcie, najpierw artystom wręczone zostały wyróżnienia, a na koniec ogłoszone zostały nazwiska czworga fotografików, których całokształt nadesłanych na konkurs prac najbardziej podobał się jurorom. A nagrody odebrali: Emilia Rybicka, Wiesław Karbowy, Paweł Pluciński oraz Bartłomiej Kończak.
Smutnym akcentem spotkania było wspomnienie jednego z wyróżnionych uczestników konkursu. Czesław Sosnowski zmarł w czerwcu tego roku. Zdążył jeszcze wziąć udział w artystycznej rywalizacji, ale niestety, zabrakło go w chwili ogłaszania wyników. Obecni w sali podziękowali mu za jego prace oklaskami. – Czesław Sosnowski robił przepiękne zdjęcia. Był też naszym dokumentalistą. Jego dokonania fotograficzne są obecnie prezentowane w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Można przyjść i zobaczyć wystawę. Serdecznie zapraszamy – powiedziała prezes KKF „Fakt”, Olga Głowacka.
Po wręczeniu nagród ufundowanych przez hotel Mazurek, goście poszli podziwiać fotografie, które zdobią ściany. Niewątpliwie ich pojawienie się w charakterze wystroju wnętrza sprawia, że obiekt identyfikuje się z miastem, a goście, którzy przyjeżdżają do Koła nawet na krótko, mają możliwość poczuć jego klimat. I taki był zamiar menedżera hotelu. Choć nie tylko. – Jednym z naszych celów było to, aby mieszkańcy Koła czuli się gospodarzami i mieli wpływ na to, jak wyglądają wnętrza i korytarze. Ponadto pamiętam, gdy pierwszy raz przyjechałam do Koła, byłam nim zachwycona. Pragnęliśmy wykorzystać potencjał, który widzimy w tym mieście. Tak zrodził się konkurs i wystawa. Chcieliśmy także, by autorzy fotografii mogli swymi pracami opowiedzieć o pięknych miejscach w Kole. Mam nadzieję, że zdjęcia zainspirują naszych gości do osobistego odwiedzenia utrwalonych na nich obiektów i podziwiania widoków, bo naprawdę są tego warte – zdradziła Paulina Mazurkiewicz, dodając, że goście są zachwyceni fotografiami, ich jakością i pięknem, jakie ukazują.
W drugiej części wieczoru przed publicznością wystąpił Artyom Dervoed, obecnie najlepszy gitarzysta w Rosji. Koncert odbył się w ramach 10. edycji festiwalu Akademia Gitary. W ramach wydarzenia zaplanowanych jest ponad 100 imprez w całej Wielkopolsce. Jedna z nich miała miejsce w Kole. Artysta zagrał utwory m.in. Niccolo Paganiniego oraz Nikity Koshkina.