Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kłodawy w niemieckim Oschatz

0
368
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kłodawy w niemieckim Oschatz

Już 10 lat minęło od pierwszej wizyty studyjnej w Oschatz obecnego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie, Pawła Rosiaka. W ciągu minionego dziesięciolecia nawiązana współpraca rozwinęła się. Spotkania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Kłodawy i Jugend FW Oschatz nadal się odbywają. Kolejne właśnie dobiegło końca.

Grupa 40 młodych ludzi z Kłodawy, wraz z opiekunami Tomaszem Barańskim, Dawidem Banasiakiem, Mateuszem Białasem, Pawłem Krysztofowiczem i Marcinem Płóciennikiem oraz tłumaczami Dorotą Chrapkowską i Adamem Malińskim, 7 lipca br., przybyła do Oschatz w Saksonii na kolejny projekt współpracy polsko-niemieckiej.

Kłodawską MDP powitali Rene Werner, Marcel Schmidt wraz z młodymi druhami i opiekunami niemieckiej drużyny Straży Pożarnej w Oschatz. Zakwaterowanie, wspólne rozstawianie namiotów, obiad, a następnie aktywny wypoczynek w parku wodnym Platsch pozwoliły na bardzo szybką integrację obu grup.

Wieczorem uczestników letniego polsko-niemieckiego obozu strażackiego powitał nadburmistrz Oschatz Andreas Kretschmar i komendant FW Lars Matzke, wręczając wspólnie z gospodarzami każdemu pamiątkowe koszulki z logo Oschatz i Kłodawy z napisem „Freunde helfen – Przyjaciele pomagają” i datą spotkania.

Imponujące było zaangażowanie rodziców młodzieży z Oschatz. Upieczone w domu ciasta, przygotowanie smacznych potraw grillowych, sałatek oraz uprzejma i życzliwa pomoc rodziców zasłużyła na wdzięczność młodzieży i opiekunów z Kłodawy i Oschatz.

W sobotę, po wspólnym śniadaniu, dwoma autobusami, w mieszanych polsko-niemieckich grupach, młodzież udała się do Freizeitsporthalle w Grimme na wspinaczkę w parku linowym. Przemierzając różne poziomy trudności, młodzi ludzie wyrabiali sprawność, zwinność, silną wolę, a także koncentrację i spokój w pokonywaniu przeszkód. Potem był obiad i dalszy pobyt w hali sportowej. Wieczór natomiast minął młodzieży na pracach plastycznych i doskonaleniu słowniczka z najczęściej używanymi zwrotami.

W niedzielę, po wspólnym śniadaniu, przyszedł czas na zwiedzanie najciekawszych zakątków miasta Oschatz. Ponadto, oprócz strzelania z wiatrówek, zaproponowano młodzieży kręgle, grę w piłkę nożną, strzelanie do bramki i tenis stołowy.

W poniedziałkowy poranek, 10 lipca, po śniadaniu, uczestnicy spotkania dokonali podsumowania realizacji piątego już letniego międzynarodowego obozu MDP Kłodawa i Oschatz, a wymiana upominków i podziękowania za ciekawie przygotowany program zakończyła wizytę.

Spotkanie młodzieżowych drużyn z Kłodawy i Oschatz byłoby niemożliwe bez wsparcia organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Poczdamu, za co organizatorzy wyrażają wdzięczność w imieniu wszystkich uczestników projektu.

na podst. relacji Adama Malińskiego, źródło i zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Kłodawa